reklamı kapat

POPÜLER

CAF Apple Google

Apple ve Google’a karşı Spotify ile Epic Games desteğiyle kuruldu: “CAF”

Kısa süre önce Apple ve Google tarafına karşı Spotify ile Epic Games desteğiyle “CAF” isimli bir kar amacı gütmeyen koalisyon kuruldu.

Advertisement

Epic Games halen bilmeyenler için geçtiğimiz ay sonunda Fortnite oyununun iOS ve Android sürümlerine Apple ve Google‘ın yerleşik ödeme sistemlerine alternatif bir ödeme altyapısı ekledi. Ancak Epic Games bu alternatif altyapı ile hem Apple’ın hem de Google’ın market kurallarını ihlal etmiş oldu. Bu yüzden de önce Apple, daha sonra da Google Fortnite’ı resmi uygulama marketlerden kaldırdı. Bu yüzden Epic Games iki firmayı da dava etti. Apple ve Google geliştiricilerin uygulama içindeki satın almalar için kendi ödeme sistemlerini kullanmasını istiyor, Epic Games ise firmaların ödeme sistemindeki yüzde 30’luk komisyon kesintisi nedeniyle bu sürece karşı çıkıyordu.

Bu noktada Apple’ın başı daha önce Spotify ve Facebook ile de ağrımış ve firmaya yönelik ciddi eleştiriler yapılmıştı. Uygulama sahipleri Apple ve Google firmalarının kurdukları marketler üzerinde büyük bir tekel kontrole sahip olmasını istemiyor ve bu konuda seslerini duyurmak istiyor. İşte tam da bunun için Türkçe’ye “Uygulama Adaleti için Koalisyon” olarak çevirebilecek “Coalition for App Fairness” ya da kısaca CAF kuruldu.

Apple ve Google karşısında CAF ile mücadele edilecek

Yukarıda da dediğimiz gibi bir kar amacı gütmeyen bu koalisyonun üyeleri arasında Basecamp, Blix, Blockchain.com, Deezer, Epic Games, European Publishers Council, Match Group (Tinder ve Hinge), News Media Europe, Prepear, Protonmail, SkyDemon, Spotify ve Tile gibi gerçekten çok önemli isimler yer alıyor. Kurulan bu koalisyonun amacı ise market sahiplerinin tekeline karşı uygulama geliştiricileri korumak ve marketlerin daha adil hale getirilmesini sağlamak olacak deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

App Store ve Google Play Store‘daki yüzde 30’luk kesintinin şirketler yanında daha fazla ödemeleri gerektiği için kullanıcılara zarar verdiğini belirten CAF üyeleri, şartlarını kabul ederek girdikleri marketlerin yine de çok güçlü ve dominant hale geldiğini ve süreçte özellikle ufak geliştiricilerin hiç sesini çıkarmadığını belirtiyor. CAF ile her geliştiriciye destek / güvence sağlanacak deniyor. CAF’ın mücadelesini ve hamlelerini yakından takip edeceğiz.

İlginizi Çekebilir

Son dönemde gördüğümüz en özel otomobil