reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5’in satış fiyatı ve satış tarihiyle ilgili son iddia

Teknoloji dünyası tarafından merakla beklenen PlayStation 5 konsolunun satış fiyatı ve satış tarihiyle ilgili son bir iddia ortaya atıldı.

Advertisement

Gelen son haberlere göre PlayStation 5 konsolunun diskli versiyonu 499 dolardan, disksiz versiyonu ise 399 dolardan satışa sunulacak. 20 Kasım’da yurt dışında satışa sunulacağı belirtilen konsolun ön sipariş tarihiyle de ilgili bir iddia da var. Eğer iddia gerçeğe dönüşürse konsol, 9 Eylül’de ön siparişle kullanıcıların beğenisine sunulacak. Kasım ayında yurt dışında satışa sunulmasına kesin gözüyle bakılan konsolun Türkiye’de de Aralık ayında satışa sunulması kuvvetle muhtemel. Pek tabii konsolun Türkiye’deki satış fiyatının yüksek olacağını şimdiden söylemek mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 konsolunun sunduğu teknik özellikler

Sony tarafından yapılan açıklamaya göre PlayStation 5, sekiz çekirdekli AMD Zen 2 işlemcisinden güç alıyor. Konsoldaki işlemci saat hızı ise 3.5 GHz. Bu hıza ulaşması sayesinde çok hızlı bir performans sunan konsol performans açısından sınırıları zorluyor. Oyuncuların beklentilerini karşılayacak düzeyde bir performans sunan konsol grafik açısından oyunculara görsel şölen yaşatıyor. AMD’nin RDNA 2 mimarisi temel alan ve 2.23 GHz’de saatte 10.28 teraflop ve 36 işlem birimi vadeden özel bir grafik işlemcisinin yer aldığı PS5’te 16 GB GDDR6 RAM bulunuyor. Wi-Fi 6 bağlantı noktasıyla gelen konsolda bununla birlikte SSD depolama çözümü mevcut. Sony’nin belirttiğine göre PS4’te 1 GB’lık boyut için 20 saniyelik bir ön yükleme süresi bulunurken, PlayStation 5’te 2 GB’lık veri için yükleme süresi 0,27 saniye.

İlgili video

PlayStation 5’in tanıtım videosu