reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 ve PlayStation 4 Pro

Satış fiyatı sızan PlayStation 5 ve PlayStation 4 Pro karşı karşıya

Oyun tutkunları tarafından merakla beklenen PlayStation 5 ile PlayStation 4’ü karşı karşıya getirdik. PlayStation 5’in tüm teknik detayları henüz açığa çıkmasa da ortaya çıkan bilgiler neticesinde her iki modeli karşılaştırdık.

Kısa bir süre önce Sony tarafından önümüzdeki yılın kış aylarında satışa sunulacağı açıklanan PlayStation 5’in sunacağı performansla sınırları zorlayacağını şimdiden söyleyebiliriz. PlayStation ailesinin şu andaki en güçlü PlayStation modeli PlayStation 4 Pro modeli. PS4 Pro’da AMD’nin Jaguar mimarisini temel alan bir işlemcisi kullanılıyor. 8 çekirdekli işlemcili PS4 Pro, 4.2 TFLOPS’luk bir güç vadediyor. PlayStation 5’te ise AMD’nin yeni nesil Zen 2 mimarili bir işlemcisi yer alıyor. PlayStation 4 Pro’yu PlayStation 5’ten ayıracak bir diğer fark ise optik sürücü tarafında karşımıza çıkıyor. PS4 Pro, Blu-ray ve DVD’ye, PS5 ise Ultra HD Blu-ray’e destek veriyor.

PS5’in 100 GB’lık Blu-ray disklere ve 4K Blu-ray videolara destek vereceğini belirtmekte yarar var. PS5’in ayrıca PS4 ve PSVR oyunlarına da destek vereceği ifade ediliyor. PlayStation 5’te oyun yükleme hızının ise çok hızlı olacağı, konsolun bunu SSD’ler sayesinde gerçekleştireceği belirtiliyor. PlayStation 5 ile birlikte gelmesi beklenen DualShock 5 oyun kumandasının ise DualShock 4’ten farklı olarak dokunsal geribildirim özelliğine destek vereceğini söyleyebiliriz. Oyun kumandasında ayrıca USB-C bağlantı noktasının da olacağını dile getirelim. 8K çözünürlük desteğine de sahip olacak oyun konsolunda sanal gerçeklik teknolojisinde de geliştirilmeler olması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 satış fiyatı ne kadar olacak?

LOG ekibi olarak bizim de merakla beklediğimiz oyun konsolunun yurt dışında 499 dolardan satışa sunulacağı konuşuluyor. PlayStation 5’in 2020 yılının kasım veya aralık ayında satışa sunulmasını bekliyoruz.

İlginizi Çekebilir

Bulut temelli geleceğin oyun servisi Google Stadia