reklamı kapat

POPÜLER

Google Stadia

Oyun dünyasının geleceği Google Stadia için fiyatlar açıklandı!

İlk defa Game Developers Conference (GDC) kapsamında tanıtılan Google Stadia için çok merak edilen fiyat bilgisi paylaşıldı. Ayrıca destekli oyunlar da ortaya çıkmış durumda.

Google Stadia, oyun dünyasının geleceği olarak görülüyor. Bu servis halen bilmeyenler için bulut temelli bir oyun servisi . Bu platform gücünü buluttan yani uzakta çalışan bir dev sunucudan alıyor. Yani oyunlar sizin sisteminizde değil başka bu sunucuda çalışıyor. İşte oyun dünyasının geleceğini oluşturan bu servis, artık resmi olarak açıklandığı üzere kasım ayında kullanıma çıkıyor. İlk aşamada aralarında Türkiye’nin olmadığı 14 farklı bölgede elde edilebilecek servis, öncelikle “Founder’s Edition” paketiyle elde edilebilecek. 130 dolarlık bu sürümde üç aylık premium servis Stadia Pro (4K 60 fps oyun) yanında Chromecast Ultra ve özel bir kontrolcü yer alacak. Stadia Pro üyeliğinin fiyatı aylık 10 dolar olarak açıklanırken, ilginç olarak Google Stadia için 2020 yılında Stadia Base isimli ücretsiz bir paket de sunulacak. Bu ücretsiz pakette sadece 1080P oyun keyfi yaşanabilecek. Ancak bu serviste Netflix benzer bir yapı olmayacak. Yani kişiler yine oyunları parasını verecek satın alacak . Google size sadece altyapıyı satacak. Bu konu hakkında şirket direkt olarak “biz oyunları diğer dijital platformlar gibi satacağız” açıklamasını yapıyor. Ancak buna rağmen bazı ücretsiz oyunların da sunulacağı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Stadia hakkında bildiğimiz teknik detaylar şöyle

İnternet bağlantınıza bağlı olarak dizüstü, masaüstü, tablet ya da telefonunuzdan 4K ya da Full HD çözünürlükte oyun keyfi elde etmenize imkan tanıyacak servis, herhangi bir yükleme / indirme ihtiyacı duymuyor. Şirket, kişilerin hemen oyuna girip keyiflerine bakabileceğini söylüyor. Yukarıda da dediğimiz gibi Pro pakette 4K çözünürlükte saniyede 60 kare HDR desteği veren servisin, ilerleyen dönemde 8K saniyede 120 kare oyun desteği vereceği de gelen bilgiler arasında yer alıyor. Sunucuları için GPU özelinde AMD ile ortaklık kuran firma, en yüksek oyun performansını vadediyor. Bu sistemde 1080P oyun için en az 20 Mbps, 4K oyun içinse en az 35 Mbps internet bağlantısına ihtiyaç duyuluyor. Platform için çıkacak tüm oyunlar ise burada yer alıyor.

İlgili Video