reklamı kapat

POPÜLER

Google Stadia

Oyun dünyasının geleceği Google Stadia için tarih verildi [Video]

 - Güncelleme: 15 Ekim 2019 18:42

İlk defa Game Developers Conference (GDC) kapsamında tanıtılan Google Stadia için çok merak edilen çıkış tarihi paylaşıldı. Servis çok yakında kullanıma açılıyor.

Google Stadia, halen bilmeyenler için bulut temelli bir oyun servisi . Bu platform gücünü buluttan yani uzakta çalışan bir dev sunucudan alıyor. Yani oyunlar sizin sisteminizde değil çok güçlü bu sunuculardada çalışıyor. Size sadece internet üstünde görüntü aktarılıyor. İşte oyun dünyasının geleceğini oluşturan bu servis, büyük Google etkinliğinde açıklandığı üzere 19 Kasım tarihinde kullanıma çıkıyor. İlk aşamada aralarında Türkiye’nin olmadığı 14 farklı bölgede elde edilebilecek servis, öncelikle “Founder’s Edition” paketiyle yeni dönemi başlatıyor.

130 dolarlık bu sürümde üç aylık premium servis Stadia Pro (4K 60 fps oyun) yanında Chromecast Ultra ve özel bir kontrolcü yer alıyor. Stadia Pro üyeliğinin fiyatı aylık 10 dolar olarak açıklanırken, daha önce açıklandığı kadarıyla Google Stadia için 2020 yılında Stadia Base isimli ücretsiz bir paket de sunulacak. Bu ücretsiz pakette sadece 1080P oyun keyfi yaşanabilecek. Netflix gibi olmayan yani oyunların tek tek alınmasını gerektiren Stadia, fiyatlarının diğer platform ile aynı olacağı söylenen oyunlarının satışına da 19 Kasım tarihinde başlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Stadia hakkında teknik olarak kısa bir özet yaparsak

İnternet bağlantınıza bağlı olarak dizüstü, masaüstü, tablet ya da telefonunuzdan 4K ya da Full HD çözünürlükte oyun keyfi elde etmenize imkan tanıyan servis, herhangi bir yükleme / indirme ihtiyacı duymuyor. Yukarıda da dediğimiz gibi Pro pakette 4K çözünürlükte saniyede 60 kare HDR desteği veren servisin, ilerleyen dönemde 8K saniyede 120 kare oyun desteği kazanacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Sunucuları için AMD ile ortaklık kuran firma, en yüksek oyun performansını vadediyor. Bu sistemde 1080P oyun için en az 20 Mbps, 4K oyun içinse en az 35 Mbps internet bağlantısına ihtiyaç duyuluyor. Platform için çıkacak tüm oyunlar ise burada yer alıyor. Founder’s Edition paketinde Destiny 2: The Collection, ücretsiz geliyor.

İLGİLİ HABERLER