reklamı kapat

POPÜLER

Google Stadia

Google Stadia tarafında sonun başlangıcı olması korkutan hamle

İlk defa Game Developers Conference (GDC) kapsamında tanıtılan Google Stadia için açılan özel oyun stüdyosu kapatılıyor.

Google Stadia, halen bilmeyenler için bulut temelli bir oyun servisi. Bu platform gücünü buluttan yani uzakta çalışan bir dev sunucudan alıyor. Yani oyunlar sizin sisteminizde değil çok güçlü bu sunucularda çalışıyor. Size sadece internet üstünden görüntü aktarılıyor. İşte oyun dünyasının geleceğini oluşturan bu servis, bugün endişe yaratan bir haberle gündeme geldi. Servis için değil ancak servis için özel oyunlar üretecek stüdyolara kapatma kararı alındı. Bu gelişmeler ışığında özel oyun geliştirme sürecinin başındaki Jade Raymond da şirketten ayrılma kararı aldı. Stadia oyuncular arasında halen tam olarak popülerliğe ulaşmış değil ve artık rakipsiz de değil. Şimdilik Stadia’yı kapatmayan ancak son hamlesi korkutan Google, servislerini kapatma konusunda en sık adım atan devler arasında yer alıyor. Bu açıdan Stadia için sonun başlangıcı çok da uzakta olmayabilir yorumları yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Stadia hakkında teknik olarak kısa bir özet yaparsak

İnternet bağlantınıza bağlı olarak dizüstü, masaüstü, tablet ya da telefonunuzdan 4K ya da Full HD çözünürlükte oyun keyfi elde etmenize imkan tanıyan servis, herhangi bir yükleme / indirme ihtiyacı duymuyor. Yukarıda da dediğimiz gibi Pro pakette 4K çözünürlükte saniyede 60 kare HDR desteği veren servisin, ilerleyen dönemde 8K saniyede 120 kare oyun desteği kazanacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Sunucuları için AMD ile ortaklık kuran firma, en yüksek oyun performansını vadediyor. Bu sistemde 1080P oyun için en az 20 Mbps, 4K oyun içinse en az 35 Mbps internet bağlantısına ihtiyaç duyuluyor.

İlgili Video