reklamı kapat

POPÜLER

Google Stadia
Google Stadia

İşte oyunculuğun geleceği; karşınızda bulut temelli oyun servisi Google Stadia

İnternet devi Google, Game Developers Conference (GDC) kapsamında Stadia adını verdiği bulut temelli oyun platformunu duyurdu.İşte Google Stadia hakkında bilinmesi gerekenler.

Uzun süredir dedikoduları gelen Google Stadia, CEO Sundar Pichai tarafından resmi olarak lanse edildi. Şirketin daha önce Project Stream olarak isimlendirdiği bu teknoloji dünyasının yeni üyesi, temel olarak bulut temelli bir oyun servisi. Bu oyun servisi gücünü buluttan yani uzakta çalışan bir dev sunucudan alıyor. Yani oyunlar sizin sisteminizde değil başka bu sunucuda çalışıyor. Bu açıdan yüksek sistem ihtiyacını ortadan kaldıran Google Stadia, Chrome üzerinde kullanılabiliyor. Project Stream dönemindeki denemelerinde Assassin’s Creed Odyssey ile test edilen servisin, Unreal ve Unity oyun motorlarına desteği bulunuyor. İnternet bağlantınıza bağlı olarak dizüstü, masaüstü, tablet ya da telefonunuzdan 4K ya da Full HD çözünürlükte oyun keyfi elde etmenize imkan tanıyan servis, herhangi bir yükleme / indirme derdi de yaşatmıyor. Şirket kişilerin hemen oyuna girip keyiflerine bakabileceğini söylüyor. 4K çözünürlükte saniyede 60 kare HDR desteği veren servisin, ilerleyen dönemde 8K saniyede 120 kare (Bu gerçekten inanılmaz) oyun desteği vereceği de gelen bilgiler arasında yer alıyor. Servisin arkadaşlar ile ortak oynama özelliği de bulunuyor. Hatta burada oyunun istenilen bölümüne arkadaşın dahil olabileceği belirtiliyor.

Google Stadia
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Stadia yeni bir dönem başlatıyor

100’den fazla firmanın oyun geliştirdiği bu servis için yukarıdaki kontrolcüyü (WiFi’dan bağlanıyor) de geliştiren internet devi, Stadia‘nın 2019 içerisinde Amerika, Kanada, İngiltere ve Avrupa‘nın diğer belirli bölümlerinde aktif edileceğini belirtiliyor. Sunucuları için GPU özelinde AMD ile ortaklık kuran firma, en yüksek oyun performansını vadediyor. Servis için ilk çıkacak oyunlar arasında Doom Eternal’ın olduğu söylenirken, düzgün bir oyun keyfi için kaç MB internet hızı gerekiyor henüz tam olarak açıklanmıyor. Ancak Full HD için bile gecikmesiz oyun elde edilebilmesi için çok yüksek bir kapasiteye ihtiyaç olduğu açıkça görünüyor.

Şimdilik Türkiye desteği bulunmayan servisi, hack ve hile konularına kesinlikle izin vermeyeceği özellikle belirtiliyor. Direkt olarak kendi içerisinden YouTube aktarım yapabilecek servis, dijital asistan Google Assistant ile Chromecast desteklerine de sahip. Bu sayede televizyonda da büyük oyunlar oynanabiliyor. Servisin ücreti ise henüz bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir

Yeni Apple reklamı