reklamı kapat

POPÜLER

Google Stadia

Geleceğin oyun servisi Google Stadia hakkında heyecan yaratan duyuru

İlk defa Game Developers Conference (GDC) kapsamında tanıtılan Google Stadia için önemli bir duyuru yapıldı. En çok merak edilen detaylar yakında açıklanıyor.

Google Stadia, oyun dünyasının geleceği olarak görülüyor. Stadia bilmeyenler için bulut temelli bir oyun servisi. Bu platform gücünü buluttan yani uzakta çalışan bir dev sunucudan alıyor. Yani oyunlar sizin sisteminizde değil başka bu sunucuda çalışıyor. Böylelikle yüksek sistem ihtiyacını ortadan kaldıran Google Stadia, alanın geleceğinde fiziksel oyun konsollarının olmadığını gözler önüne seriyor. Artan internet hızları ve donanım fiyatları nedeniyle kağıt üzerinde herkes için büyük önem arz eden servis, resmi olarak kaça satılacak bilinmiyor. İşte konuda yeni bir açıklama yapan Google, önümüzdeki yaz aylarında Stadia abonelik fiyatının, kullanıma çıkacağı tarihin ve oyunların resmi olarak duyurulacağını belirtiyor. Bu haber oyuncular arasında gerçekten heyecan yaratıyor. İlk duyurusunda 100’den fazla oyun ile çıkışını yapacağı söylenen Stadia, sadece oyun değil tüm teknoloji dünyasında merakla bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Stadia hakkında bildiğimiz teknik detaylar şöyle

İnternet bağlantınıza bağlı olarak dizüstü, masaüstü, tablet ya da telefonunuzdan 4K ya da Full HD çözünürlükte oyun keyfi elde etmenize imkan tanıyacak servis, herhangi bir yükleme / indirme ihtiyacı duymuyor. Şirket, kişilerin hemen oyuna girip keyiflerine bakabileceğini söylüyor. 4K çözünürlükte saniyede 60 kare HDR desteği veren servisin, ilerleyen dönemde 8K saniyede 120 kare oyun desteği vereceği de gelen bilgiler arasında yer alıyor. Servisin arkadaşlar ile ortak oynama özelliği de bulunuyor. Hatta burada oyunun istenilen bölümüne arkadaşın dahil olabileceği belirtiliyor. Sunucuları için GPU özelinde AMD ile ortaklık kuran firma, en yüksek oyun performansını vadediyor.