reklamı kapat

POPÜLER

Google Stadia

Google Stadia için oyuncuları heyecanlandıracak iddialı açıklama

Google‘ın oyuncular tarafından heyecanla beklenen bulut tabanlı hizmeti Stadia için Google oldukça iddialı bir açıklamaya imza attı.

Söz konusu Google olduğunda projelere bir parça şüpheyle yaklaşsak da Stadia projesi emin adımlarla devam ediyor gibi görünüyor. Google’ın servis ve uygulama mezarlığına düşmemesini umduğumuz bulut servisini bilmeyenler için kısaca hatırlatalım; Stadia servisi en basit tabirle herhangi bir konsol ya da yüksek donanıma ihtiyaç duymaksınız oyunları 4K’ya kadar oynamanızı sağlayan bir bulut servisi. İster televizyonunuzda isterseniz de masaüstü/dizüstü bilgisayarda, telefonunuzda deneyimleyebileceğiniz bu servis, minimum 10 Mbps internet hızına kadar destekliyor. GeForce Now benzeri bir sistem düşünebilirsiniz. Ancak Stadia’nın kendi donanım aksesuarları ve kütüphanesi de bulunuyor. Yapılan iddialı açıklama da aslında tam olarak bu kütüphaneyi ilgilendiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Stadia için oyun stüdyosu hazırlığında

Sistemine dahil olan üçüncü parti oyunların olabileceğini geçmişte açıklayan Google, aynı zamanda sistemlerine özel oyunların çıkacağını da aynı açıklamada zaten müjdelemişti. İlk başta ise Ubisoft’un kıdemli isimlerinden Jade Raymond’u trasfer ettiği tek bir stüdyo duyurulmuştu. İşler biraz ağırdan alınıyor ve emin adımlarla ilerleniyor gibi görünüyordu. Ancak Google’ın tek bir stüdyo ile kendini sınırlandırma niyeti olmadığını öğrendik. Raymond GamesIndustry’ye verdiği röportajda “Planlarımız arasında birkaç farklı stüdyo kurmak var.” diyor ve stüdyonun her yıl kendi platformuna özel oyunlarla oyuncuların karşısına çıkmayı planladığını kaydediyor. Bu gelecek oyunların mevcut konsollarda sunulamayacak özellikler sunacağı da yine dikkat çekici noktalardan biri. Google Asistan’ı oyuna entegre ederek NPC’yi seslendirmesi gibi durumlar örneklendiriliyor. Bu da yapay zekanın sunabileceği daha insansı etkileşimin kapılarını aralıyor. Bu heyecan verici detayları ise servisin çıkışında göremeyeceğimiz belirtiliyor. Google’ın halihazırda platformuna özel birkaç oyunu geliştirme aşamasında olduğunu da söylemeden geçmiyor. Röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Instagram, YouTube olma çabasını yeni özelliğiyle belli ediyor