reklamı kapat

POPÜLER

Twitch Shroud

Twitch kan kaybediyor; Mixer bir diğer yıldız yayıncıyı kaptı [Video]

Yayın platformlarındaki rekabet hiç olmadığı kadar çetinleşmiş durumda. En popüler Twitch yayıncılarından Shroud da Ninja’nın ardından Mixer’e geçen isimlerden biri oldu.

Twitch için hayli hareketli bir dönem oluyor. Alanında uzun zamandır rakipsiz olan yayın platformunun rakipleri rekabetin altını harlayarak işlerin seyrini değiştirmeye çalışıyor. Bu noktada en dikkat çekici anlaşmalara imza atansa Microsoft’un Mixer platformu oluyor. Ninja‘nı tam ücreti açıklanmayan “milyon dolarlık” bir anlaşmayla bünyesine dahil eden Mixer, şimdi Twitch’in bir diğer yıldız yayıncısı Michael “Shroud” Grzesiek‘i de platformuna dahil olmaya ikna etmiş gibi görünüyor. “Platforma özel yayıncılık” çağına yavaş yavaş geçişi yaptığımız bu süreçte Twitch’in karşı atağı merak edilirken; Mixer’in bir sonraki anlaşmada hangi yıldız yayıncıyı kendi platformuna dahil edeceği de merak ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Büyük Twitch yayıncıları platform değiştiriyor

Shroud ve Ninja’nın geçişi ardından Mixer bununla sınırlı kalır mı emin değiliz. Shroud’un anlaşmasının da “bütçe detayları” paylaşılmazken; popüler yayıncıya Ninja’da olduğu gibi bir ay boyunca ücretsiz abone olma imkanı da bulunuyor. Böylece Mixer, Twitch’teki izleyici kitlesini de küstürmemeye çalışıyor. 1 ay ücretsiz abonelik hediye ederek Twitch’teki kitleyi “hoşgeldin” hediyesiyle karşılıyor. Shroud’un Mixer sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Yayıncı değişimlerinin Türkiye’de de gerçekleştiğini belirtelim. Ancak Türkiye’de Mixer değil, Facebook tarafından yapılan agresif yatırımları görüyoruz. Twitch’in Türkiye’deki popüler yayıncılarına teklifler taşınırken; bazı yayıncılar platform geçişi gerçekleştirdi bile. Platform özelindeki yayıncılığın platformlara katkısını anlamak ve yorumlamak içinse hala erken.