reklamı kapat

POPÜLER

Twitch yayıncısı Ninja, Mixer yayınları başarısı

Ninja’nın Mixer yayınıyla sarsılan Twitch hakimiyeti

Geçtiğimiz hafta Twitch platformunu bırakarak Microsoft’un Mixer platformuna geçiş yaptığını açıklayan Ninja, ilk yayınıyla ilginç bir noktayı ortaya seriyor.

Yaptığı Fortnite yayınlarıyla yıldızı parlayan Twitch yayıncısı Tyler “Ninja” Blevins, geçtiğimiz günlerde şaşırtıcı bir duyuru ile Mixer platformuna geçiş yaptığını duyurdu. Microsoft’un yayın servisi olan Mixer, bu isimle, 2017’den bu yana hayatımızda olsa da hiçbir zaman tüm ilgilerin odağında olmamıştı. Hatta Mixer’in Twitch’e doğrudan rakip görüldüğü bir dönem dahi olmadı. YouTube’un ısrarlı denemeleri bile sonuç verememiş ve nihayetinde Twitch hep liderliği korumuştu. Ancak Ninja’nın bu geçişinden sonra yapılan ilk yayında hayli ilginç bir şey oldu. Ninja, Mixer yayınında Twitch ortalamasının üzerinde izleyiciye ulaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitch platformunu terk eden Ninja, 80 bin kişi tarafından izlendi

Ninja’nın yayını kısa sürede 76 bin izleyiciye çıkarken bir noktadan sonra 80 bin izleyiciyi de aşarak, yayıncının son dönemlerdeki Twitch yayın ortalamasını hayli geride bıraktığ görünüyor. Tabii bu Ninja’nın en iyi yayını değil. Twitch’teki altın günlerinde yüz binlerce izleyiciye ulaşan Ninja’nın bu transferi ise ilk etapta yayıncının kendi topuğuna sıktığı yönünde yorumlansa da durum pek öyle görünmüyor.

Bu başarı içerik üreticilerin platformdan daha değerli olduğunu da vurguluyor ki bu YouTube’un yıllardır kabul etmeyi reddettiği durumlardan biri. Ninja’nın Microsoft’la anlaşmasında kaç milyon dolarlık bir imza attığı bilinmiyor. Ancak Microsoft’un bu alışverişte karlı çıktığı görünüyor. Platformun hiç olmadığı kadar duyulmasını sağlamanın yanında büyük bir yayıncıyı transfer etmek, alandaki diğer yayıncıları da cezbedecek bir hamle olarak görünüyor. Ayrıca Ninja’nın bu geçişle beraber 370 binin üzerinde abone kazandığını da belirtelim. Tabii bu noktada Mixer’in Ninja için kısa süreliğine ücretsiz abonelik dağıttığını da söylemek gerekiyor. Tüm başarı Ninja’nın değil yani. Ancak insanlar, Twitter’daki tüm tepkilere rağmen, yeni bir hesap açıp abone olma konusunda pek gönülsüz davranmamış.

Bu durumun gerçek etkilerini ise birkaç aydan önce değerlendirmek pek mümkün olmayacaktır. Ancak Ninja’nın bu radikal geçişe rağmen en azından Twitch’teki ortalamasına yakın yayınlar yapacağı öngörülebilir gibi. Mixer’in bu anlaşma sonrası kendine çekeceği yeni büyük yayıncılar olacak mı bilemiyoruz. Ancak bu zamana kadar, YouTube ve Facebook da dahil olmak üzere Twitch karşısında alınmış en iddialı ve etkili adımın Mixer’den geldiğini söyleyebiliriz.

İlgili video

Ninja’nın Mixer duyurusu