reklamı kapat

POPÜLER

Ninja Twitch yerine Mixer platformunu seçti

Beklenmedik transfer! Ninja’yı Twitch’i terk etmeye ikna eden anlaşma [Video]

Yayıncı dünyası dev bir transferi konuşuyor. Twitch platformunun rekortmen yayıncısı Ninja artık Microsoft’un Mixer platformunda.

Fortnite oyunlarıyla Twitch izlenmelerinde zirveye tırmanan, hatta 2018 sonunda Times Meydanı’nda yeni yıl yayını dahi yapan Tyler “Ninja” Blevins, Twitch’i terk ederek Mixer platformuna geçiş yaptığını duyurdu. Ninja’nın bu duyurusu ise sosyal medyada adeta bomba etkisi yarattı. Önce kısaca Mixer’den bahsedelim. Mixer, Microsoft‘un Twitch benzeri yayın platformu. Ancak Twitch’le yarışacak popülerlikte değil tahmin edersiniz ki. 2016’da hayatımıza Beam olarak giren bu servis daha sonra yeniden markalaşarak Mixer’e dönüşmüş ancak hiçbir zaman istediği ilgiyi yakalayamamıştı. Mixer’in tüm odak ışığını üzerine topladığı en önemli an bu transfer anı diyebiliriz hatta. Peki bu transfer ne anlama geliyor, şimdi ne olacak?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ninja, Twitch yayınlarını bırakıp Mixer yayınlarına başladı

Bir video ile yeni anlaşmayı duyuran Ninja’nın Microsoft’la anlaşmasının perde arkası ne yazık ki bilinmiyor. Ancak ünlü yayıncının böylesi bir platform değişikliğine gitmek için yüklü miktarda bir ödeme aldığını düşünmek yanlış olmaz diye düşünüyoruz. Bu da Microsoft’un Mixer’in geleceği konusunda düşündüğümüzden daha ciddi olduğunu ortaya seriyor. Platformu hareketlendirmek için özel yayın anlaşması yapan Microsoft, yayıncılık dünyasına da yepyeni bir dinamik kazandırıyor. Microsoft’un bir hamlesini daha eklemeden geçmeyelim. Ninja’nın Mixer’deki yayınları için kısa süreliğine ücretsiz abonelik dağıtılıyor. Yani platformda hesap açıp Ninja’nın profiline giderseniz, ücretsiz aboneliğinizi hemen edinebilirsiniz.

Ninja’nın bu anlaşmayı duyurmasının ardından Twitch’teki partnerlik onayı ise kaldırıldı. Bunun temel sebebi ise popüler platformdaki bu onayın yayıncının o platforma özel içerik yaptığını sembolize etmesi. Yani aynı anda farklı platformlarda yayın yapıyorsanız Twitch’teki partnerliğiniz devam etmiyor. Yayıncının halihazırda 14 milyondan fazla takipçisi bulunuyordu. Yayıncının hatırı sayılır miktarda ücretli abonesi olduğu da biliniyor.

Ninja’nın Mixer sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.