reklamı kapat

POPÜLER

Google Stadia benzeri steam bulut sistemi

Google Stadia sonrası Steam kodlarında keşfedilen bulut sistemi

Google Stadia çıkışı için geri sayım devam ederken benzer bir hamlenin Steam için de yapılması planlandığı popüler servisin kodlarında keşfedildi.

Google Stadia, 19 Kasım’da oyuncularla buluşarak bulut tabanlı oyun servisinin büyük açılışını yapmaya hazırlanırken; Steam kodlarında Valve’in de benzer bir hazırlıkta olabileceğini gösteren yeni bilgiler ortaya çıktı. Bildiğiniz gibi Stadia’da oyuncular herhangi bir yüksek donanıma sahip olmadan, bulut tabanlı dijital bir kütüphane üzerinden oyunları PC, telefon, tablet demeden oynayabilecek. Bulut tabanlı hizmet abonelik mantığıyla çalışırken; Google da kendi çatısı altına aldığı birinci parti stüdyolarla özel oyunlar üretecek. Steam’den benzer bir hamle gelmesi ise oyuncular için hayli ilgi çekici. Oyunculara böyle bir hamlenin geleceğini düşündüren şey ise Valve’in internet sitesinde de kodlarda yer alan “Steam Cloud Gaming Addendum” ibaresi. Bu da bir Stadia ya da xCloud benzeri bir sistem görebileceğimizi işaret ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Steam halihazırda bulut çözümleri sunuyor

Steam’in böyle bir adım atması garip de karşılanmaz esasen. Halihazırda Remote Play, Link ve Link Anywhere ile zaten oyunları farklı donanımlar üzerinden oynayabiliyorsunuz. Ancak bu özelliklerde Stadia’da olduğu gibi sistem server olarak uzaktaki başka bir donanımı kullanmıyor. Doğrudan sahip olduğunuz bilgisayar server gibi çalışıyor ve evinizin dışında bir yerde oynayacaksanız, internet bağlantınızın Stadia’nın istediğine kıyasla çok daha güçlü olması gerekiyor. Bu durumda yeni sistemin mevcut bilgisayarınıza bağlı kalmadan da oyun deneyimini yaşamanızı sağlaması bekleniyor. Şimdilik firma tarafından yapılmış resmi bir açıklama yok. Ancak kodlardaki bu küçük ipucu dahi oyuncuları hayli heyecanlandırmış durumda.

İlginizi çekebilir

Aksiyon ve gerilim zamanı; PlayStation Plus kasım ayı ücretsiz oyunları