reklamı kapat

POPÜLER

Instagram gibi Twitter da konuya odaklanıyor

Instagram gibi Twitter da yeni özelliğiyle “konuya” odaklanıyor

Instagram kullanıcılarına sunulan hashtag takibinden sonra şimdi Twitter da benzer bir özelliği yayınlamak için gün sayıyor. Yeni özellik takipleri kolaylaştırıyor.

Gün içinde artık bazı kullanıcılar için ana haber kaynağı noktasına dahi gelmiş olan Twitter, bugüne kadar kullanıcıların istedikleri konu başlıklarını takip edebilmesi için pek çok özellik sunmuştu. Liste oluşturma, takip edilen kişilerin beğenilerini ana sayfaya düşürme gibi yöntemler bulunuyordu. Ancak tüm bu yöntemler doğrudan takip etmek istediğiniz konuya sizi ulaştırmayabiliyor. En basitinden liste oluştururken o listeye eklediğiniz hesaplar gün içinde ilgi alanınız dışında kişisel paylaşımlar da yapabiliyor. Bu sorunu çözmek içinse Instagram tarafından yayınlanan hashtag takibi gibi bir özellik Twitter’a geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter, konu takibini mümkün kılıyor

Ağustos 2019’da testleri başlanan Topics özelliği 13 Kasım’dan itibaren kullanıcılarla buluşturulacak. Bu özellikte kullanıcılar 300’ün üzerinde konu arasından seçim yapıp bu konuları takip edebilecek. Aralarında spor, eğlence, oyun gibi başlıklarda özelleştirilmiş konuların yer aldığı özellik böylece takip edilmeyen hesapların da atmış olduğu tweetleri görmeyi mümkün kılıyor. Konu başlıkları altında atılan tüm tweetler ise elbette ana ekranınıza düşmüyor. Twitter’ın bu konuda “güvenilirlik” algoritmasını çalıştırdığı belirtiliyor. Yani ana sayfanıza düşen tweet’i atan kişi geçmişte bu konuda yazılar yazmış mı, ne kadar etkileşim almış gibi belli başlı başlıklarda o tweet’in güvenilirliği ölçülüyor. Özelliğin bu yanı biraz istismar edilebilir gibi duruyor. Ancak yaygın kullanımda net bir yorum yapmak mümkün. Twitter, şimdilik sınırlı olan konu başlıklarının da önümüzdeki dönemlerde genişletmeyi de planlıyor.

İlginizi çekebilir

Instagram, YouTube olma çabasını yeni özelliğiyle belli ediyor