reklamı kapat

POPÜLER

Google Stadia oyun kumandası

Karşınızda Google’ın “akıllı” oyun kumandası

Google, dün gerçekleştirilen sunumda bulut tabanlı oyun servisi Stadia‘yı bizlerle buluşturdu. Oyun servisinin yanı sıra teknoloji devi bir de buna uygun oyun kumandası geliştiriyor.

Google bir süredir oyun dünyasının merakla beklediği bir proje üzerinde çalışıyordu. Firmanın bir konsol tanıtma ihtimali sıklıkla konuşulsa da Google, bulut tabanlı sistemi Stadia ile karşımıza çıktı. Bildiğiniz gibi teknoloji devi bir süredir oyunları indirmeden oynama üzerine geliştirilmiş projesi Project Stream‘i test ediyordu. Stadia da bu projenin son hali ve çok daha gelişmişi olarak bizlerle buluşuyor. Detaylı haberimize buradan ulaşabileceğiniz Stadia, beraberinde bir de oyun kumandası getiriyor. Gövde tasarımı olarak Xbox kumandasını andırsa da tuş dizilimi olarak DUALSHOCK tarzını benimseyen kumanda, klasik kontrolcülerden farklı olarak “Paylaşma” tuşu ve Google Assistant tuşuyla geiyor. Type-C bağlantısıyla gelen kumandada 3,5 mm’lik kulaklık girişi de unutulmamış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Akıllı” kumanda

Dahili mikrofonu sayesinde oyun içinde takıldığınız bir noktada Google Assistant’a başvurabiliyor, oyun içi ipuçları edinebiliyorsunuz. Bu da hikaye odaklı tek kişilik oyunlarda yepyeni bir deneyim anlamına geliyor. Oyuncular oyundan çıkıp takıldıkları noktayla ilgili içerik aramak yerine doğrudan oyundayken bunu gerçekleştirebiliyor. Paylaşma tuşu ise oynanışı basit bir şekilde kaydedip 4K çözünürlükte YouTube’a atmayı mümkün kılıyor. Aynı şekilde oyun klipleri yerine ekran görüntüsü de alıp bu kez YouTube yerine doğrudan arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Teknoloji devi, Stadia kumandasının doğrudan veri merkezine bağlanacağını ve böylelikle gecikme sıkıntılarının aşılacağını kaydediyor. Stadia sistem olarak elbette klavye mouse kullanımı da destekliyor. Kumanda ise yukarıda belirttiğimiz bazı ayrıcalıkları sunuyor. Yeni servis özellikle platformdan bağımsız olduğu için, yani masaüstü bilgisayar, telefon, televizyon, dizüstü demeden oyunları her yerde oynayabileceğiniz için, yeni kumanda daha “bütünleyici” ve özgür bir deneyim sağlıyor. Kumandanın fiyat bilgisi ve çıkış tarihi ise ne yazık ki paylaşılmadı.

İlginizi çekebilir

Project Stream ile Assassin’s Creed oynanış videosu