reklamı kapat

POPÜLER

Google Stadia

Google Stadia iOS tarafına Safari üstünden geldi; işte detaylar

İlk defa Game Developers Conference (GDC) kapsamında tanıtılan Google Stadia için iOS tarafındaki beklenen adım sonunda atılmış durumda.

Google Stadia, halen bilmeyenler için bulut temelli bir oyun servisi. Bu platform gücünü buluttan yani uzakta çalışan bir dev sunucudan alıyor. Yani oyunlar sizin sisteminizde değil çok güçlü bu sunucularda çalışıyor. Size sadece internet üstünden görüntü aktarılıyor. İşte oyun dünyasının geleceğini oluşturan bu servis, Apple’ın App Store kısıtlamaları nedeniyle iPhone ve iPad’ler için bir uygulama olarak “çıkamadı”. Kısıtlamaların etrafından dönen Google, Stadia’yı iOS cihazların yerleşik internet tarayıcısı Safari üzerinden kullanıma sundu. Aynı benzer yapıdaki Nvidia GeForce Now gibi Stadia da artık iOS cihazlarda Safari üzerinden oyun keyfi sunuyor. Bu da elbette güzel görünüyor. Google Stadia henüz Türkiye’de resmi olarak yer almayan servisler arasında bulunuyor. Servise buradaki adresten ulaşılabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Stadia hakkında teknik olarak kısa bir özet yaparsak

İnternet bağlantınıza bağlı olarak dizüstü, masaüstü, tablet ya da telefonunuzdan 4K ya da Full HD çözünürlükte oyun keyfi elde etmenize imkan tanıyan servis, herhangi bir yükleme / indirme ihtiyacı duymuyor. Yukarıda da dediğimiz gibi Pro pakette 4K çözünürlükte saniyede 60 kare HDR desteği veren servisin, ilerleyen dönemde 8K saniyede 120 kare oyun desteği kazanacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Sunucuları için AMD ile ortaklık kuran firma, en yüksek oyun performansını vadediyor. Bu sistemde 1080P oyun için en az 20 Mbps, 4K oyun içinse en az 35 Mbps internet bağlantısına ihtiyaç duyuluyor.

İlgili Video