reklamı kapat

POPÜLER

Google Stadia

Oyun dünyasının geleceği Google Stadia ve ilk inceleme yorumları

İlk defa Game Developers Conference (GDC) kapsamında tanıtılan Google Stadia için ilk gerçek inceleme yorumları geldi. İşte alanın geleceğinden ilk izlenimler;

Google Stadia, halen bilmeyenler için bulut temelli bir oyun servisi . Bu platform gücünü buluttan yani uzakta çalışan bir dev sunucudan alıyor. Yani oyunlar sizin sisteminizde değil çok güçlü bu sunucularda çalışıyor. Size sadece internet üstünde görüntü aktarılıyor. İşte oyun dünyasının geleceğini oluşturan bu servis için ilk incelemeler gelmiş durumda. Bunlara baktığımız zaman servisin özellikleri ve genel kullanım yapısı beğenilmiş durumda. Cihazlar arasındaki oyun geçişlerini pürüzsüz gerçekleştiren altyapı, akıllı telefondan bilgisayara ve Chromecast ile televizyona kadar hemen her cihazı güçlü bir oyun makinesi haline getiriyor. Stadia’nın en büyük sorunu ise beklendiği gibi “internet” tarafında karşımıza çıkıyor. İlk olarak deneyenlerin büyük kısmı hatırı sayılır bir gecikmeden bahsediyor. Bazı bölgelerde bu gecikmenin tam 4 saniyeye kadar çıktığı söyleniyor. Gecikme sorunu çok yüksek hızlardaki internet bağlantısına sahip kişilerde dahi görünüyor ve bu da oyun keyfini “şimdilik” ciddi şekilde baltalıyor.

Ayrıca servisin çok ciddi miktarlarda indirme yaptığı da aktarılıyor. Stadia üstünde 720P çözünürlükte 1 saat oyun oynamak yaklaşık olarak 7 GB‘lık veri kullanımı getiriyor. Her gün 3 saat Google Stadia kullanan birisinin 30 gün sonunda 630 GB‘ı geçeceği aktarılıyor. ABD’de bile birçok yerde aylık 1 TB maksimum indirme limitleri uygulanıyor. Bu açıdan normal diğer kullanımlar (Netflix, YouTube vb.) ve günlük 3 saatin aşıldığı günler ile beraber 1 TB’ın rahatlıkla geçilebileceği tahmin ediliyor. Ayrıca servisin daha 1080P çözünürlükte ve “Pro” paketiyle 4K çözünürlükte oyun seçenekleri yer alıyor. Bunlar ile sınırlar inanılmaz oranda zorlanacak gibi görünüyor. Bu açıdan Stadia Türkiye başta olmak üzere birçok bölge için hiç ama hiç uygun durmuyor. Stadia için çıkan ilk incelemeler sonrasında fiziksel oyun sistemleri ve oyun konsolları daha uzun süre hayatımızda yer almayı sürdürecek izlenimi oluşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Stadia hakkında teknik detaylar şöyle

İnternet bağlantınıza bağlı olarak dizüstü, masaüstü, tablet ya da telefonunuzdan 4K ya da Full HD çözünürlükte oyun keyfi elde etmenize imkan tanıyan servis, herhangi bir yükleme / indirme ihtiyacı duymuyor. Yukarıda da dediğimiz gibi Pro pakette 4K çözünürlükte saniyede 60 kare HDR desteği veren servisin, ilerleyen dönemde 8K saniyede 120 kare oyun desteği kazanacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Sunucuları için AMD ile ortaklık kuran firma, en yüksek oyun performansını vadediyor. Bu sistemde 1080P oyun için en az 20 Mbps, 4K oyun içinse en az 35 Mbps internet bağlantısına ihtiyaç duyuluyor. Platform için şimdilik 22 farklı oyun yer alıyor. Bu serviste oyunların ayrı ayr satın alınabileceğini belirtelim. Yani Netflix gibi aylık ödeme ile büyük bir kütüphane erişimi bulunmuyor.

İlgili Video