reklamı kapat

POPÜLER

fortnite sony epic games playstation 5

Apple, Fortnite ve Epic Games olayına Microsoft da katıldı

Apple tarafından App Store’dan silinen Fortnite üzerinden başlayan kavgaya geliştirici firma Epic Games yanında Microsoft da dahil oldu.

Epic Games halen bilmeyenler için geçtiğimiz haftalarda Fortnite oyununun iOS ve Android sürümlerine Apple ve Google’ın yerleşik ödeme sistemlerine alternatif bir ödeme altyapısı ekledi. Ancak Epic Games bu alternatif altyapı ile Apple’ın ve Google’ın market kurallarını ihlal etmiş oldu. Bu yüzden de önce Apple, daha sonra da Google Fortnite’ı resmi uygulama marketlerden kaldırdı. Bu yüzden Epic Games iki firmayı da dava etti. Apple ve Google geliştiricilerin uygulama içindeki satın almalar için kendi ödeme sistemlerini kullanmasını istiyor. Epic Games ise firmaların ödeme sistemindeki yüzde 30’luk komisyon kesintisi nedeniyle bu sürece karşı çıkıyor.

İşte bu süreçte son atılan en büyük adım hatırlarsınız kısa süre önce Apple’dan gelmişti. Apple, Epic Games’e 28 Ağustos’a kadar zaman vermişti. Epic’in bu tarihe kadar Apple Geliştirici Programı’nda ihlal ettiği durumları düzeltmesi gerekiyor. Eğer bu düzenleme ve değişiklikler yapılmazsa Apple, Epic Games’in iOS ve Mac geliştirici hesaplarına ve App Store’a erişimini keseceğini aktarıyor. Bu hamle ile iOS ve Mac tarafında aktif olarak kullanılan Epic Games imzalı Unreal Engine oyun motoru da tehlikeye giriyor. Microsoft da sürece tam olarak Unreal Engine özelinde dahil oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft, Apple ve Epic Games arasındaki Fortnite odaklı savaşta Unreal Engine oyun motorunu  korumak istiyor

Apple’ın Epic Games’i App Store dünyasının dışına alma açıklaması, Unreal Engine ile yapılan ve yapılmış oyunları da ciddi şekilde zora sokacak deniyor. Microsoft bunun olmamasını istiyor ve Apple’ın “ceza olarak” Epic Games’in Unreal Engine altyapısına erişimini kesmemesi gerektiğini belirtiyor. Yazılım devi firma şimdilik sürecin diğer kısmına ise karışmıyor. iOS ve Mac dünyasında gerçekten yüzlerce oyunda Unreal Engine kullanılıyor. Eğer gelecekte Unreal Engine ile yapılan oyunlar Apple dünyasının dışında kalırsa, bu oyun yapımcılar ve bağlı olarak oyuncular için de hiç ama hiç olmaz deniyor.

İlginizi Çekebilir

Son dönemde gördüğümüz en özel otomobil