reklamı kapat

POPÜLER

macOS Monterey

macOS Monterey tanıtıldı; işte Mac’lerin yeni işletim sistemi ve getirdikleri

Teknoloji devi Apple, WWDC21 kapsamında beklenen yeni Mac işletim sistemi macOS Monterey ile de karşımıza çıktı. İşte sunulan yenilikler;

Mac bilgisayarların yeni işletim sistemi macOS Monterey, beklendiği gibi herhangi bir tasarım değişikliği getirmiyor. Çünkü geçen yıl geçilen tasarım oldukça beğeniliyor.

Yeni sürümde elbette güzel bazı yenilikler bulunuyor. Detaylarına aşağıda yer verdiğimiz iOS 15 için gelen ortak çalışma / paylaşım özelliklerini bünyesinde barındıran Monterey, özellikle Face Time üzerinden paylaşımı oldukça geliştiriyor.

Monterey, evrensel kontrol sistemiyle cihazlar arasındaki ortak kullanım deneyimini çok kolay hale getiriyor. Örneğin Mac yanına konan bir iPad otomatik olarak olarak tanınıyor ve Mac’in fare imleci basitçe iPad ekranına alınabiliyor. Burada sürükle bırak ile dosya dahi atılabiliyor.

Böylelikle Mac ile iPad’ler arasında inanılmaz bir bağ kuruluyor. Biliyorsunuz isterseniz iPad’leri Mac’lere kablosuz olarak bir monitör haline de getirebiliyorsunuz.

Yeni dönemde iki Mac bilgisayar da kablosuz şekilde etkileşim kurar hale geliyor. Daha önce sunulmaya bu imkana hem iMac hem de MacBook’a sahipleri sevinecektir.

Yeni sürüm ile AirPlay Mac de geliyor. Böylelikle yerleşik Mac hoparlörlerine iPhone’dan müzik aktarılabiliyor ya da iPad’de yapılan bir çizim Mac ekranında görüntülenebiliyor.

Yeni sürüm ile iOS ve iPad tarafında yer alan Kestirmeler de Mac dünyasına geliyor. Kestirmeler ile Mac tarafında otomasyon hiç olmadığı kadar gelişmiş hale gelecek. Burada ilerleyen dönemde gerçekten inanılmaz Kestirmeler yapılacak.

Dünyanın en hızlısı olarak geçen Safari, macOS Monterey ile elbette gelişiyor, geri planda kalmıyor. Apple yeni sürüm ile ilk olarak Safari’nin tasarımını değiştiriyor.

Safari için rakiplerde yer alan gibi sekmeleri gruplayan bir altyapı kuran Apple, sekme yönetim sürecini de değiştiriyor. Yeni tasarım modern görünüyor ve sekmeler seçilen sayfaya göre hareketli olarak yer değiştiriyor.

Genel olarak yeni bir kullanıcı alışkanlığı gerektirecek Safari, Monterey ile sekme grupları da getiriyor. Böylelikle belirli araştırmalar için topladığınız sekmeler bir arada tutulabilecek. Bunlar cihazlar arasında senkronize olacak.

WWDC21’de App Store için de bilgiler verildi. Geliştiricilere şimdiye kadar 230 milyar dolar ödediğini aktaran Apple, uygulamalar için artık çoklu sayfa desteği getiriyor.

App Store’da artık uygulamalar özelinde düzenlenen / planlanan uygulama etkinlikleri ön plana çıkılıyor. Kişiler bunları takip edebiliyor ve etkinlik başlamadan bilgi alabiliyor. App Store eklentisi bu etkinlikleri Widget üstünden kişilere hatırlatıyor.

macOS Monterey ile işletim sistemine iPhone’lardaki gibi düşük güç modu da geliyor. Bu özellik dizüstüler için iyi karşılanacak seçenekler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

macOS Monterey yeni özellikleriyle dikkat çekti

Elbette App Store üzerinden ücretsiz olarak elde edilebilecek olan sürüm için çıkış sonbahar aylarında olacak.

macOS Monterey destekli Mac modelleri şöyle:

  • -‌iMac‌ – 2015 sonu ve sonrası
  • -‌iMac‌ Pro – 2017 ve sonrası
  • -‌MacBook Air‌ – 2015 başı ve sonrası
  • -MacBook Pro – 2015 başı ve sonrası
  • -Mac Pro – 2013 sonu ve sonrası
  • -Mac mini – 2014 sonu ve sonrası
  • -MacBook – 2016 başı ve sonrası

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın