reklamı kapat

POPÜLER

macOS Monterey

macOS Monterey için beklenen çıkış tarihi açıklandı; işte tüm detaylar

Teknoloji devi Apple tarafından WWDC21 kapsamında tanıtılan yeni Mac işletim sistemi macOS Monterey için resmi çıkış tarihi verildi.

Mac bilgisayarların yeni işletim sistemi macOS Monterey, uzun zamandır beta testleriyle gündeme geliyordu. İşte bu uzun süren beta süreci sonunda bitti artık çıkışa gelindi. Biraz önce yapılan açıklamaya göre işletim sistemi destekli Mac modelleri için 25 Ekim tarihinde ücretsiz olarak kullanıma sunuluyor. 

Yeni sürümde elbette güzel bazı yenilikler bulunuyor. Hatırlamak adına iOS 15 için gelen ortak çalışma / paylaşım özelliklerini bünyesinde barındıran Monterey, özellikle Face Time üzerinden paylaşımı oldukça geliştiriyor.

Monterey, evrensel kontrol sistemiyle cihazlar arasındaki ortak kullanım deneyimini çok kolay hale getiriyor. Örneğin Mac yanına konan bir iPad otomatik olarak tanınıyor ve Mac’in fare imleci basitçe iPad ekranına alınabiliyor. Burada sürükle bırak ile dosya dahi atılabiliyor. Böylelikle Mac ile iPad’ler arasında inanılmaz bir bağ kuruluyor. Biliyorsunuz isterseniz iPad’leri Mac’lere kablosuz olarak bir monitör haline de getirebiliyorsunuz.

Yeni sürüm ile AirPlay Mac de geliyor. Böylelikle yerleşik Mac hoparlörlerine iPhone’dan müzik aktarılabiliyor ya da iPad’de yapılan bir çizim Mac ekranında görüntülenebiliyor. Yeni sürüm ile iOS ve iPad tarafında yer alan Kestirmeler de Mac dünyasına dahil oluyor. Kestirmeler ile Mac tarafında otomasyon hiç olmadığı kadar gelişmiş hale gelecek. Burada ilerleyen dönemde gerçekten inanılmaz Kestirmeler yapılacak.

macOS Monterey ile Mac’lere iPhone’lardaki gibi düşük güç modu da geliyor. Bu özellik dizüstüler için iyi karşılanacak seçenekler arasında yer alıyor.

macOS Monterey destekli Mac modelleri şöyle:

  • -‌iMac‌ – 2015 sonu ve sonrası
  • -‌iMac‌ Pro – 2017 ve sonrası
  • -‌MacBook Air‌ – 2015 başı ve sonrası
  • -MacBook Pro – 2015 başı ve sonrası
  • -Mac Pro – 2013 sonu ve sonrası
  • -Mac mini – 2014 sonu ve sonrası
  • -MacBook – 2016 başı ve sonrası

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın