reklamı kapat

POPÜLER

macOS Monterey

macOS Monterey, ücretsiz olarak destekli cihazlar için indirmeye sunuldu

Apple tarafından WWDC21 kapsamında tanıtılan yeni Mac işletim sistemi macOS Monterey sonunda tüm destekli cihazlar için indirmeye açıldı.

Tüm detaylarına burada yer verdiğimiz mac bilgisayarların yeni işletim sistemi macOS Monterey, söz verildiği gibi 25 Ekim tarihinde indirilebilir hale geldi. Sürüm şu an direkt olarak Mac App Store üzerinden elde edilebiliyor. Ancak yeni işletim sistemi Universal Control isimli en önemli özelliği olmadan karşımıza çıkıyor. Apple’dan gelen açıklamaya göre bu özellik daha sonra kullanıma sunulacak.

Bilmeyenler için Monterey, Universal Control yani evrensel kontrol sistemiyle cihazlar arasındaki ortak kullanım deneyimini çok kolay hale getirecek. Örneğin altyapıda Mac yanına konan bir iPad otomatik olarak tanınıyor ve Mac’in fare imleci basitçe iPad ekranına alınabiliyor.

Burada sürükle bırak ile dosya dahi atılabiliyor. Böylelikle Mac ile iPad’ler arasında inanılmaz bir bağ kuruluyor. Biliyorsunuz isterseniz iPad’leri Mac’lere kablosuz olarak bir monitör haline de getirebiliyorsunuz.

Yeni sürüm ile AirPlay Mac de geliyor. Böylelikle yerleşik Mac hoparlörlerine iPhone’dan müzik aktarılabiliyor ya da iPad’de yapılan bir çizim Mac ekranında görüntülenebiliyor. Yeni sürüm ile iOS ve iPad tarafında yer alan Kestirmeler de Mac dünyasına dahil oluyor. Kestirmeler ile Mac tarafında otomasyon hiç olmadığı kadar gelişmiş hale gelecek. Burada ilerleyen dönemde gerçekten inanılmaz Kestirmeler yapılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

macOS Monterey destekli Mac modelleri şöyle:

  • -‌iMac‌ – 2015 sonu ve sonrası
  • -‌iMac‌ Pro – 2017 ve sonrası
  • -‌MacBook Air‌ – 2015 başı ve sonrası
  • -MacBook Pro – 2015 başı ve sonrası
  • -Mac Pro – 2013 sonu ve sonrası
  • -Mac mini – 2014 sonu ve sonrası
  • -MacBook – 2016 başı ve sonrası

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın