reklamı kapat

POPÜLER

macOS Monterey

macOS Monterey işletim sistemine geçiş artık güvenli

Apple tarafından WWDC21 kapsamında tanıtılan yeni Mac işletim sistemi macOS Monterey için kilit sorunlar çözüldü.

Tüm detaylarına burada yer verdiğimiz Mac bilgisayarların yeni işletim sistemi macOS Monterey, destekli cihazlar için çıktı ancak geçtiğimiz günlerde çok ciddi bir problem ile gündeme geldi. Özellikle destek kapsamında yer alan eski nesil cihazlarda çok ciddi bir sorun bulunuyordu.

Hatırlamak adına birçok kullanıcı macOS Monterey’e geçtikten sonra bilgisayarlarının açılmaz hale geldiğini açıkladı. Bu yüzden çok önemli verilerine / işlerine ulaşamayan Mac kullanıcıları bulunuyor ve bu kişiler haklı olarak Apple’a isyan ediyordu.

Ancak sorun bugün itibarıyla çözülmüş durumda. Süreç hakkında resmi bir açıklama yapan teknoloji devi Apple, sorunun T2 güvenlik çipine sahip Intel Mac’lerde görüldüğünü ve duruma karşı güncelleme yaptıklarını aktardı.

Daha önce sizlere macOS Monterey işletim sistemine henüz geçmediyseniz hiç acele etmeyin demiştik. Ancak artık buna gerek kalmamış gibi görünüyor. Elbette yine de sorunlar görülebilir ancak en azından sistemin açılmaması gibi kullanıcıları çaresiz bırakan bir durum artık yaşanmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

macOS Monterey halen önemli bir eksiğe sahip

Yeni işletim sistemi Universal Control isimli en önemli özelliği olmadan karşımıza çıktı. Apple’dan gelen açıklamaya göre bu özellik daha sonra kullanıma sunulacak.

Bilmeyenler için Monterey, Universal Control yani evrensel kontrol sistemiyle cihazlar arasındaki ortak kullanım deneyimini çok kolay hale getirecek. Örneğin altyapıda Mac yanına konan bir iPad otomatik olarak tanınıyor ve Mac’in fare imleci basitçe iPad ekranına alınabiliyor.

Burada sürükle bırak ile dosya dahi atılabiliyor. Böylelikle Mac ile iPad’ler arasında inanılmaz bir bağ kuruluyor. Biliyorsunuz isterseniz iPad’leri Mac’lere kablosuz olarak bir monitör haline de getirebiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın