reklamı kapat

POPÜLER

macOS Monterey

macOS Monterey işletim sistemine geçmediyseniz acele etmeyin

Apple tarafından WWDC21 kapsamında tanıtılan yeni Mac işletim sistemi macOS Monterey için kötü haberler gündemde.

Advertisement

Tüm detaylarına burada yer verdiğimiz mac bilgisayarların yeni işletim sistemi macOS Monterey, söz verildiği gibi 25 Ekim tarihinde indirilebilir hale geldi. Ancak işletim sistemi için birçok sorun haberi de gündeme geldi.

Özellikle destek kapsamında yer alan eski nesil cihazlarda çok ciddi bir sorun bulunuyor. Birçok kullanıcı macOS Monterey’e geçtikten sonra bilgisayarlarının açılmaz hale geldiğini aktarıyor. Bu yüzden çok önemli verilerine / işlerine ulaşamayan Mac kullanıcıları bulunuyor ve bu kişiler haklı olarak Apple’a isyan ediyor.

Bu açıdan başlıkta da belirttiğimiz gibi macOS Monterey işletim sistemine henüz geçmediyseniz hiç acele etmeyin. Yeni nesil cihazlarda sorun yok gibi ancak nispeten eski cihazlar şimdilik büyük bir risk oluşturuyor.

Apple’ın yaşananlara karşı mutlaka bir güncelleme vermesi gerekiyor. Bir önceki sürüm olan macOS Big Sur çıkışında da buna benzer sorunların yaşandığı ve daha sonra çözüldüğü gelen bilgiler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

macOS Monterey önemli bir eksiğe sahip

Yeni işletim sistemi Universal Control isimli en önemli özelliği olmadan karşımıza çıktı. Apple’dan gelen açıklamaya göre bu özellik daha sonra kullanıma sunulacak.

Bilmeyenler için Monterey, Universal Control yani evrensel kontrol sistemiyle cihazlar arasındaki ortak kullanım deneyimini çok kolay hale getirecek. Örneğin altyapıda Mac yanına konan bir iPad otomatik olarak tanınıyor ve Mac’in fare imleci basitçe iPad ekranına alınabiliyor.

Burada sürükle bırak ile dosya dahi atılabiliyor. Böylelikle Mac ile iPad’ler arasında inanılmaz bir bağ kuruluyor. Biliyorsunuz isterseniz iPad’leri Mac’lere kablosuz olarak bir monitör haline de getirebiliyorsunuz.

Yeni sürüm ile AirPlay Mac de geliyor. Böylelikle yerleşik Mac hoparlörlerine iPhone’dan müzik aktarılabiliyor ya da iPad’de yapılan bir çizim Mac ekranında görüntülenebiliyor. Yeni sürüm ile iOS ve iPad tarafında yer alan Kestirmeler de Mac dünyasına dahil oluyor. Kestirmeler ile Mac tarafında otomasyon hiç olmadığı kadar gelişmiş hale gelecek. Burada ilerleyen dönemde gerçekten inanılmaz Kestirmeler yapılacak.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın