reklamı kapat

POPÜLER

Airbus Vahana
Airbus Vahana

Airbus, uçabilen elektrikli taksi “Vahana” için test tarihi verdi [Video]

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden Airbus, uzun süredir Vahana adını verdiği kendi elektrikli uçan taksisini geliştiriyor. Bu konuya büyük önem veren şirket, gerçek testlere de yakında başlıyor.

Temelinde dikey iniş ve kalkış yapabilen bir uçan araç olan Vahana, havadan taksi taşımacılığı üzerine odaklanıyor. Kişilerin telefonlarından çağıracakları bir konsept temeline kurulan araç, en yakın boş alana iniş yapması için tasarlanıyor. Gösterilen konsept videolarda bir kişilik tasarlandığı görülen hava aracı, bu nedenle otonom olarak hareket edebiliyor. Bünyesinde sekiz adet elektrik motoru yer alan ve hareketli kanatlara sahip olan uçan taksi, bugün yapılan açıklamaya göre yıl sonunda gerçek uçuş testine giriyor. Uçan taksinin prototip versiyonundan görseller yayınlanan havacılık devi, yaptıklarını herkese göstermek için adeta gün sayıyor.

Airbus, Vahana ile geleceği planlıyor

Geçtiğimiz hafta sizlere NASA ile Uber’in uçan taksiler için ortaklık kurduğunu aktarmıştık. İşte bu büyük potansiyel gösteren alana çok ciddi yatırım yapan Airbus, havacılık alanındaki tecrübesiyle süreçte çok hızlı ilerliyor. Vahana‘nın seri üretimine 2020 yılında başlamak isteyen şirket, sunulacak deneyimi ise aşağıdaki videoda karşımıza getiriyor. Şehirler içerisinde uçarak yolculuk yapacağımız geleceğe hazır mısınız? Jetgiller çok yakında gerçek oluyor!

Video

https://vimeo.com/221950605