reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Android Google

Huawei’den Google’a yönelik dikkat çeken “800 milyon” açıklaması!

Akıllı telefon dünyasının gündemden düşmeyen firması Huawei, kısa süre önce internet devi Google’a yönelik önemli bir açıklamada bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Huawei’ye yönelik uyguladığı ambargo sürüyor. Bu durum elbette en çok Huawei için kötü ancak Amerika merkezli şirketler de durumdan ciddi şekilde kötü etkileniyor. Ambargonun haksız olduğunu açıklamak için bunu sık sık dile getiren firma, şimdi önemli bir açıklamada daha bulundu. Huawei CEO’su Ren Zhengfei, verdiği son röportajda yaşanan durumdan dolayı Google’ın gelecekte 700 ila 800 milyon arası Android kullanıcısını kaybedeceğini belirtiyor. Android lisansı iptal edilen firma, gelecek cihazlarında Android yerine kendi işletim sistemini kullanmayı planlıyor. Bu durum da Google için hiç iyi görünmüyor. Ancak gelinen bu noktada Google’ın hiçbir suçu bulunmuyor. Bir Amerika şirketi olarak konulan yasaklara uymak durumunda olan firma, Trump’ın yaptıklarında en kötü etkilenecek isimler arasında yer alıyor. Birçok Amerika merkezli şirket şu an Huawei ile işe yapamaz hale geldikleri için ciddi zararlar açıklıyor. Durum iki taraflı olarak ciddi sonuçlar doğuruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, Android olmadan ne yapacak?

Firma kendi işletim sistemi HongMeng üzerinde aktif olarak çalışıyor. Açık kaynak kodlu Android üzerine kurulacağı ya da tamamen bağımsız olacağı belirtilen sistem, firmanın geleceği için çok büyük önem arz ediyor. Android ve iOS’un karşısına bir alternatif olmak isteyen firma, zorlu ancak çok kilit bir süreç içerisinde bulunuyor. HongMeng’in Türkiye’da dahi kayıt altına alındığı biliniyor.