reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Ren Zhengfei

Huawei kurucusundan çok iddialı Amerika açıklaması!

Huawei kurucusu Ren Zhengfei, kısa süre önce Amerika ambargosu ve şirketin geleceği hakkında çok iddialı bir açıklama yaptı.

Huawei, çok uzun süredir Amerika ambargosu altında bulunuyor. Bu durum nedeniyle şirket birçok Amerika merkezli firma ile iş yapamıyor. Bu yüzden biliyorsunuz Mate 30 ailesi gibi yeni telefonlar için de Google’dan Android lisansı da alınamıyor. Ancak şirket bu duruma karşı kesinlikle karamsarlığa düşmüyor. Burada özellikle kurucu Ren Zhengfei çok pozitif açıklamalar yapıyor. Bunlarda birisine daha imza atan Zhengfei, bu sefer “Şirket Amerika olmadan da gayet rahat şekilde hayatta kalabilir” diyor. Bu gerçekten çok iddialı görünüyor ve büyük sürpriz de oluşturmuyor. Çünkü Huawei’nin tüm kazancı sadece akıllı telefon tarafından gelmiyor. Yaşanan tüm sorunlara rağmen hem telefon satışı için elindeki büyük Çin pazarı hem de 5G teknolojisi / ağ sistemleri tarafındaki yüksek talep Huawei’nin gelirlerini artırmaya devam ediyor. Android’e alternatif olarak HarmonyOS isimli bir işletim sistemi de geliştiren firma, özellikle 5G konusunda rakipsiz durumda. Aynı zamanda mevcut akıllı telefon modelleri de inanılmaz oranda satıyor. Hatta şirketin 2019’u 270 milyon telefon sevkiyatı ile kapatmak istediği biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei tarafına yönelik ambargonun kalkma ihtimali de var

Geçen hafta ortaya çıktığı üzere ABD yönetimi çok yakında Huawei ile iş yapmasına izin verecek firmalara yeniden ticaret lisansı sağlamaya başlayacak. Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı sekreteri Wilbur Ross‘un söylediği kadarıyla belirlenecek şirketler lisansını çok ama çok yakında alacak. Huawei’yle iş yapmak için 260’den fazla lisans başvurusu olduğunu aktaran Ross, burada şirketlerin tam listesini vermiyor. Ancak bu şirketler arasında Android lisansını sağlamak adına internet devi Google‘ın da olduğu aktarılıyor. Beklediklerinden çok daha fazla lisans başvurusu aldıklarını belirten Wilbur Ross, şirketin “çok daha ihtiyacı yokmuş gibi görünen” geleceği için güzel bir ışık yakıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin çok dikkat çeken yeni modeli