reklamı kapat

POPÜLER

Huawei HarmonyOS

Huawei kurucusu Ren Zhengfei’den yeni HarmonyOS odaklı akıllı telefon açıklaması

Huawei işletim sistemi HarmonyOS akıllı telefonlara gelebilecek mi? Bu sorunun cevabını şirketin kurucusu Ren Zhengfei veriyor.

Amerika ile Huawei arasındaki sorunlar bitmiyor. Konulan ambargo nedeniyle Mate 30 serisi için Android lisansı alamayan firma, şu an bu tarafta neler yapacağını düşünüyor. Burada herkes firmanın esas olarak gelecekte ne yapacağını merak ediyor. Birçok kaynak ve kişi firmanın yeni telefonlarında HarmonyOS işletim sistemine geçeceğini / geçmesi gerektiğini söylüyor. Hatta kısa süre önce konuşan mobil tarafın CEO’su Richard Yu, Huawei P40 ailesi 2020 yılında “yüksek ihtimalle” HarmonyOS işletim sistemi ile gelecek gibi bir açıklamada bulundu. Ancak bu söz konusu olacak gibi durmuyor. Çünkü firmanın kurucusu Ren Zhengfei, işletim sisteminin halen telefonlar için hazır olmadığını belirtiyor. Sistemin telefonlara gelmesi için bir uygulama ekosistemine ihtiyacı bulunuyor. Bunun da ancak bir kaç yıl içerisinde kurulabileceği aktarılıyor. Kısa sürede sağlam bir ekosistem kurmanın imkansız olduğunu aktaran Zhengfei, gelecek akıllı telefonların da açık kaynak kodlu Android üzerine kurulacağının sinyalini veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei ambargosu Mate 30 ailesini de zora sokuyor

Biliyorsunuz bu yüzden telefonların uzun süre boyunca sadece Çin pazarında satılacağı aktarılıyor. Google Play servisleri ve uygulamaları olmadan telefonların satmayacağını iyi bilen firma, bu yüzden büyük bir global çıkıştan kaçınıyor. Firmanın açık kaynak kodlu Android üzerindeki kullanım için daha zaman ihtiyacı bulunuyor. Son gelen bilgilere göre Google uygulamalarının sonradan yüklenebileceği telefonlar, yine de geri planda kalacak gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir

Huawei’nin gelecek telefonlarında yer alacak özellik