reklamı kapat

POPÜLER

Google Android pil ömrü

Google’dan Android’de pil ömrünü artıracak ipucu

Akıllı telefonların pil tüketimi konusunda kullanıcıları aydınlatan Google, Android pil tasarrufu ipuçlarını kullanıcılarla paylaşıyor.

Android pil tasarrufu” pek çok kullanıcı için önemli başlıklardan biri. Akıllı telefonların hızlı biten şarjlarına karşı telefon üreticileri daha geniş kapasiteli pile sahip cihazlardan etkileyici hızlı şarj özelliklerine kadar teknolojiyi olabildiğince geliştiriyor. Ancak cihazınızdaki pil tasarrufunu iyi yönetmek için çok basit ve artık hemen her uygulamada olması gereken bir özellik mevcut: Karanlık Mod. Samsung’un Samsung Experience 10 ile beraber tüm arayüze getirmeye hazırlandığı bu modla ilgili Google geçtiğimiz günlerde daha detaylı bir açıklama yaptı. 2018 Android Dev Summit kapsamında gerçekleşen açıklamaya göre, Karanlık Mod bir akıllı telefonun olmazsa olmazı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android pil tasarrufu

Android pil tasarrufu için en önemli nokta

Google’ın değindiği ilk noktalar arasında esasen ekran parlaklığı yer alıyor. Ki bu da çok mantıklı çünkü ekran parlaklığını ne kadar açarsanız, cihazdaki güç tüketimi o kadar artıyor. Bu da pili tüketen bir durum. Ancak asıl öne çıkan detay Karanlık Mod. Çünkü her ekranı düşük parlaklıkta kullanmak her zaman mümkün değil. Ancak Karanlık Mod desteği tüm uygulama ve cihazlara rahatlıkla getirilebilecek yazılımsal bir detay.

Paylaşılan değerlere bakıldığında cihazın beyaz arayüz yerine siyah arayüzle çok daha az pil tükettiği görünüyor. Bu durumda söz konusu özelliğin aslında tam olarak arayüze dahil edilmesi kullanıcıların yararına bir durum. Samsung bu konuda bir adım önde olan firmalardan. Google da kendi cihazları için benzer bir çalışma yürütüyor. Android 9.0 örneğin, kısmen de olsa Karanlık Tema ile kullanılabiliyor. Güncellemeye sahip olmayan kullanıcılar ise Android Mesajlar ve YouTube uygulamaları gibi belli başlı Google servislerini karanlık temada kullanabiliyor. Facebook cephesinde WhatsApp da Karanlık Mod üzerinde çalışanlardan. Bu durumda kullanıcıların pil ömrünü artırabilmek için yapabileceği en doğru adım, olabilecek tüm uygulamaları bu modda kullanmaları.

İlginizi çekebilir

Game of Thrones’lu Google Chromebook reklamı