reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X pil ömrü

iPhone X pil ömrü nasıl uzatılır? [Rehber]

Türkiye’de de satışa sunulan iPhone X’da pil ömrünün nasıl artırılacağını merak ediyorsanız sizin için bir rehber haber hazırladık. Apple bilindiği üzere ilk kez bir iPhone modelinde –iPhone X– OLED ekran tercihinde bulundu. LCD ekranlara kıyasla daha az enerji tüketen OLED ekran, tek bir OLED, bir piksel boyutunda olduğu için her bir piksel bağımsız olarak aydınlanıyor veya kararıyor. Tüm pikseller kapandığında OLED ekranlı iPhone X, tamamen siyah görünüyor.

Duvar kağıdınızı değiştirin

iPhone X’daki OLED ekranının sunduğu güç tasarrufu avantajından  yararlanmak için duvar kağıdınızı değiştirebilirsiniz . iPhone X’ununuza önceden yüklenmiş olan siyah bir duvar kağıdına geçiş yaparak pil ömrü konusunda tasarrufta bulunabilirsiniz. Tamamen siyah bir duvar kağıdına bakmak biraz sıkıcı olsa da duvar kağıdının pil ömrü konusunda OLED ekrana büyük katkı sağladığını belirtelim. Ağırlıklı olarak karanlık bir duvar kağıdı seçmeniz durumunda da enerji tasarrufundan yararlanmak mümkün.

twitter

Bazı uygulamaları karanlık modda kullanın

iOS işletim sistemi parlak, canlı ve renkli arayüzüyle dikkat çekse de pil ömrünün daha çabuk bitmesini sağlıyor. İşletim sistemi özelleştirmeye imkan tanımasa da bazı uygulamalar karanlık moda destek veriyor. Uygulamalarda karanlık bir tema seçilmesi durumunda iPhone X’un pil ömrü artırılabiliyor. Örneğin Twitter’ın ayarlar menüsünde gece modu özelliği yer alıyor. Bu özellik seçildiğinde siyah tonlar hakim oluyor ve bu da pil ömrünün uzamasına katkı sağlıyor.

dark mode

iPhone X’da gizli karanlık modunu aktif hale getirin

iPhone X’da pil ömrünün daha uzun gitmesini istiyorsanız üçüncü seçenek olarak gizlik karanlık modunu aktif hale getirebilirsiniz. Bunun için Ayarlar-Genel-Erişebilirlik-Ekran Kolaylıkları-Renkleri Tersine Çevir seçeneğini seçmeniz gerekiyor. True Tone ve Night Shift özellikleri devre dışına bırakan bu özellik seçildiğinde görüntüler, ortamlar ve koyu renk stilleri kullanan bazı uygulamalar dışında ekranın renklerini tersine çevirmek mümkün.