reklamı kapat

POPÜLER

Netflix

Netflix’ten çocukların uygunsuz içeriklere erişmesini engelleyecek yeni özellik

Netflix‘in çocukları korumaya yönelik sunduğu çözümler genişliyor. Halihazırda çocuk modu bulunan uygulama şimdi daha sıkı önlemler barındırıyor.

Çevrim içi yayın hizmeti sunan pek çok serviste olduğu gibi Netflix’te de “çocuk modu” yer alıyor. Böylelikle çocukların kendi yaşlarına uygun olmayan içeriklere erişimi kısıtlandırılıyor. Ancak Netflix bu korumayı bir adım daha öteye taşıyor. Firma ebeveynler için büyük kolaylık sağlayan yeni özelliğini tanıttı. Bu özellikle beraber ebeveynler artık istedikleri film, dizi ve içerikleri şifreleyebilecek. Böylelikle çocuğun içeriğe erişebilmek için şifre girmesi zorunlu hale gelecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ebeveyn kontrolü genişliyor

Çevrim içi yayın hizmetlerini televizyondan ayıran en önemli noktalardan biri kullanıcının izlemek istediği içeriği kendi seçiyor olması. Yani “televizyonda vardı izledim” gibi bir durum söz konusu değil. Hal böyle olunca kullanıcı içeriğin kendisini de kabul ederek o dizi veya filme başlıyor. Ancak küçük çocukların yaşlarına uygun olmayan içeriklere merakı ebeveynler için sıkıntı yaratabiliyor. Tam da bu yüzden pek çok uygulama zaten Ebeveyn Kontrolü dediğimiz özellikler sunuyor.

Netflix’in yeni şifreleme yöntemi de bu işlemi kolaylaştırıyor. Ayrıca “Ebeveyn Kontrolü” dediğimiz alana da her kullanıcı giremiyor. Buraya girmek için de Netflix’e giriş şifresine ihtiyacınız var. Dizi ve filmleri şifrelemek içinse tek yapmanız gereken 4 haneli yeni bir şifre belirlemek ve kısıtlanacak içerikleri seçmek. Ayrıca platform bundan sonra yayınlanacak içerikler başlamadan hitap ettiği yaş grubunu belirten etiketi de kullanıcılara gösterecek. Yapılan resmi açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.