reklamı kapat

POPÜLER

Elektrik menzili beklentileri karşılayacak mı? Bentley Bentayga, Hybrid versiyonuna kavuştu [Video]

Bentley içerisinde, tamamen elektrikli araçlara gidiş sürecinin ilk resmi adımı olarak nitelendirilen Bentayga Hybrid, şu aşamada günlük kullanıma fayda sağlayacak.

Volkswagen grubu içerisinde yer alan markaların elektrikleşme sürecine her geçen gün yeni bir üye katılırken, Cenevre Otomobil Fuarı’nın olağan şüphelisi Bentley Bentayga da beklentilerimizi karşılıksız bırakmadı. Dünyanın en hızlı SUV modeli olarak tanıtımının gerçekleştirilmesinin ardından geçtiğimiz yıl bu rozeti Lamborghini Urus‘a devreden Bentayga, ailenin diğer üyesi Porsche ile yapılan paylaşımın ardından Panamera E-Hybdrid‘in sistemine sahip oldu. 3.0 litrelik yeni motor seçeneği sayesinde vergi konusunda da artık çok daha avantajlı hale gelen araç donanım kısmında ufak değişimleri de beraberinde getiriyor. Şu aşamada Mercedes’in de içerisinde bulunduğu bu hibrit model sunumlarındaki en temel soru, saf elektrik moduyla ilgili beklentinin karşılanıp karşılanamadığı yönünde. Nitekim Bentayga’nın da bu soruya verdiği cevap diğerlerinden pek farklı değil.

Hybrid’in getirileri

Tasarım ve donanım itibarıyla standart versiyonlardan pek farklı olmayan Bentley Bentayga Hybrid’in ilk olarak kaputunun altına bakalım. Burada bir az evvel bahsettiğimiz gibi 3.0 litrelik turbo V6 makinenin kullanıldığı araçta bir adet de elektrik motoru işin içerisine dahil ediliyor. Bu iki ünitenin bir araya gelmesiyle birlikte yaklaşık 450 beygir gibi bir güce sahip olan Bentayga’nın performans değerleri ise şimdilik açıklanmış değil. İşin elektrik kısmında ise Bentley bizlere sadece 50 kilometrelik menzilin kat edilebileceğini söylüyor. Hızlı şarj ile 2,5 saatte dolu hale getirilebilen batarya normal koşullarda ise 7,5 saatte yüzde 100 oluyor. Bu verileri göz önüne aldığımızda kullanışlılık konusunda en azından şimdilik çok da iyi bir seviyenin var olduğunu söylemek biraz zorlaşıyor.


Elektrik motorunun getirileri sadece 75 gr/km gibi düşük emisyon değerleri değil elbette. Hybrid seçeneğinde E Modes, EV Drive, Hybrid olmak üzere üç farklı sürüş moduna yer veren Bentley verimli bir kullanım için bu modların altını özellikle çizmekte. Bataryadaki gücün en iyi şekilde kullanılabilmesi adına araca eklenen ikinci parça ise akıllı uydu navigasyonu. Burada trafik durumuna göre kullanıcısına yeni rotalar öneren Bentayga, varış noktasına kadar menzilin en iyi şekilde kullanılmasını sağlamak için modlar arası geçişleri de gerçekleştiriyor. Kokpitte yer alan multimedya ekran kısmında batarya yönetimiyle ilgili kontroller için de güncelleme ile gelen Bentley Bentayga Hybrid 2018’in ikinci yarısında satışa sunulacak.