reklamı kapat

POPÜLER

Netflix Android

Android kullanıcılarını sevindirecek “veri dostu” Netflix değişikliği

Çevrim içi yayın servisi Netflix, kullanıcıların bir süredir beklediği veri dostu özelliği Android cihazlarda dağıtmaya başladı.

Yeni içerikleriyle adından söz ettiren Netflix, bu kez teknik bir gelişmeyle karşımızda. Müzik ve video içeriklerinin dijital tüketiminin artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu şu günlerde bu alanda karşılaştığımız en büyük sıkıntı veri harcaması. 5G teknolojilerinin de kapıda olduğu düşünülünce, içerikleri çok daha kaliteli ve çok daha hızlı olarak gerçek zamanlı izleyip dinleyebileceğiz. Veri tüketiminin yaratacağı sorunlar için çevrim dışı indirme ve Wi-Fi öne çıksa da, popüler yayın servisi bu alandaki bir diğer yeniliğini kullanıcılarla buluşturmaya hazırlanıyor. Veri kullanımını en aza indirebilmek için servis mobilde AV1 (AOMedia Video 1) codec formatına geçiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix yeniliği Android cihazlara dağıtılmaya başlandı

VP9’a kıyasla veriyi yüzde 20 daha fazla sıkıştıran yeni formatla beraber daha kullanıcı dostu bir deneyim elde edilmesi amaçlanıyor. YouTube’un VP9 kullandığını da kaydedelim. Şimdilik Android cihazlar için dağıtımına başlanan yeni format henüz her cihazda yerini almadı. Ancak önümüzdeki dönemlerde tüm kullanıcılara yeni güncellemeyle ulaştırılmış olması bekleniyor. iOS kullanıcıları biraz daha bekleyecek gibi görünüyor.

Bu özelliğin otomatik olarak çalışmadığını belirtelim. Güncelleme cihazınıza ulaştıktan sonra Veri Tasarrufu başlığı altında AV1 formatını aktif hale getirmeniz gerekiyor. AV1’in güçlü cihazlarda iyi performans sağlayabileceğini belirtelim. Düşük donanımlı cihazlarda bazı sıkıntılar yaşanabilir.

İlginizi çekebilir

Netflix Türkiye Şubat 2020 ajandası