reklamı kapat

POPÜLER

Huawei, Oppo, Vivo ve Xiaomi

Huawei, Oppo, Vivo ve Xiaomi’den sürpriz ortaklık!

ABD ambargosu ve sonrasında yaşananlar ışığında Huawei, Oppo, Vivo ve Xiaomi gerçekten sürpriz bir uygulama ortaklığı kurdu.

Huawei, biliyorsunuz ABD ambargosu nedeniyle Google’dan Android lisanslı alamıyor. Bu yüzden de cihazlarda Play Store başta olmak üzere Google uygulamaları ve servisleri yer almıyor. Firmanın Mate 30 serisi ve sonrasında çıkan telefonları Android lisansı olmadığından ancak açık kaynak Android işletim sistemi üstüne kuruluyor. Bu bağlamda da cihazlarda Google Mobile Services (GMS) yerine Huawei Mobile Services (HMS) kullanılıyor. GMS olmadan Play Store uygulama marketine erişim sağlayamayan kullanıcılar, bunun yerine Huawei’nin uygulama marketi AppGallery‘yi kullanıyor. İşte bu şartlar altında ilginç bir ortaklık kuruldu. Bu ortaklığın adı direkt olarak “Global Developer Service Alliance (GDSA)” geçiyor. Arkasında yukarıda da söylediğimiz gibi Çin merkezli  Huawei, Oppo, Vivo ve Xiaomi firmalarının yer aldığı ortaklık, direkt olarak Play Store’a rakip olma gibi bir amaç gütmüyor. Bunun yapılabilmesi zaten çok kolay değil. GDSA daha çok firmaların telefonları için oluşturdukları kendi uygulama marketlerine erişimi kolaylaştırıyor. GDSA sayesinde geliştiricilerin hazırladıkları bir uygulamayı aynı anda zahmetsizce bu Play Store’a alternatif uygulama marketlerine atabileceği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, Oppo, Vivo ve Xiaomi ortaklığı çok dikkat çekti

Şimdilik biraz daha detaylanmaya ihtiyaç duyan GDSA, yine de ilginç görünüyor. Çin merkezli firmalar ABD ile olan sorunlardan oldukça korkuyor. Şu an Huawei haricinde sorun yaşayan yok. Ancak geleceğin ne göstereceğini harika (!) devlet liderleri nedeniyle kimse bilmiyor. Bu açıdan açık kaynak kodlu Android üstüne yerel bir market ya da marketler çok mantıklı duruyor. Burada Huawei’nin global düşüncesi de bulunuyor. Hatta firma AppGallery için her ülkedeki en popüler 100-150 uygulamayı HMS üstünden çalışır şekilde kullanıcılara sunmak istiyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung’un yakında tanışacağımız yeni akıllı telefonu