reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei’den yeni Android açıklaması geldi!

ABD ambargosu altında bulunan Huawei, Android konusunda çok ilginç bir açıklama ile gündeme gelmişti. İşte bu açıklamaya bir yalanlama geldi.

Yukarıda bahsettiğimiz bu ilginç açıklama direkt olarak dün gece gelmişti. Sağlam bir kaynağa açıklama yapan yetkiliye göre Huawei, önümüzdeki dönemde uygulanan ABD ambargosu kaldırılsa bile lisanslı Android kullanmaya geri dönmeyecek denildi. Bu açıklama gerçekten şaşırtmıştı. Çünkü firmanın sorun çözülse dahi artık lisanslı Android kullanmayacağız demesi, gelecek telefonlarda Google uygulamaları ve servislerinin olmayacağı anlamına geliyordu. İşte bu konuda bir açıklama daha yapıldı. Bu açıklama ile daha önceki söylem bir bakıma yalanlandı. Firma ABD ambargosu kalktıktan sonra lisans alıp Google servislerini kullanacaklarını / kullanmak istediklerini aktardı. Peki ambargo hiçbir zaman kalkmazsa ne olacak? Bunu daha önce de aktarmıştık. Gelecek telefonlar şimdi çıkanlar gibi yine açık kaynak Android işletim sistemi üstüne kurulacak. Ancak cihazlarda Google Mobile Services (GMS) yerine Huawei Mobile Services (HMS) kullanılacak. GMS olmadan Play Store uygulama marketine erişim sağlamayacak kullanıcılar, bunun yerine Huawei’nin uygulama marketi AppGallery‘ye kalacak. Bu market için her ülkedeki en popüler 100-150 uygulamayı HMS üstünden çalışır şekilde kullanıcılara sunmak isteyen firma, şu an Google servislerine alternatifler arıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, HMS kullanımında ciddi görünüyor

Çünkü firmanın elinden başka bir şey gelmiyor. Şu an telefonlara yeni bir işletim koymak hiç ama hiç kolay değil. Bu yüzden Huawei yine daha önce söylediğimiz gibi HMS temelli uygulamalar oluşturmak adına büyük bütçeler ayırıyor. Google’ın servislerine alternatif bulmak için de çalışmalar yapan Çin merkezli teknoloji devi, 2019’u satış anlamında güzel kapttı ancak 2020’de aynı ivmeyi sürdürebilecek gibi görünmüyor.

İlginizi Çekebilir

Google’ın yeni uygulaması Tangi