reklamı kapat

POPÜLER

Güneş

Güneş’in yüzeyini gösteren inanılmaz video [İzle]

Güneş Sistemi’nin merkezinde yer alan yıldız Güneş, çekilen inanılmaz bir video ile gündemde bulunuyor. Bu video ile yüzeye yakın bir bakış atılıyor.

En büyük yaşam kaynağımız Güneş, tahmin edebileceğiniz üzere teknik olarak görüntülemenin kolay olmadığı bir yıldız. Ancak Huawei’deki Haleakala dağının 3 bin metrelik zirvesine konumlandırılan Daniel K. Inouye Teleskobu sayesinde Güneş’in yüzeyinden çok detaylı görüntüler alınabilmiş durumda. Sıcaklığı tam 6 bin dereceye varan yüzeyden kayıt altına alınan görüntüler, gerçekten çok ama çok ilginç ve etkileyici görünüyor. Açıklaması olmasa Güneş olduğuna inanmanın zor olduğu görüntülerin şimdiye kadarki en detaylıları olduğu aktarılıyor. Güneş’i görüntüleme amacıyla geliştirilmiş dünyanın en büyük ve güçlü teleskobu olan Daniel K. Inouye, yüzeyin nasıl göründüğünü açık şekilde gözler önüne seriyor. Açıklamaya göre video tüm Güneş’i kaplayan çalkantılı, “kaynar” gazı ve soğuyarak geri dönen plazmaları gösteriyor. Hücreyi andıran her bölümün videoda ufak görünmesine kadar Teksas kadar büyük olduğu aktarılırken, videonun 10 dakikalık bir çekim ile elde edildiği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güneş bu şekilde daha etkileyici görünüyor

Oldukça yüksek çözünürlüklü olan video sayesinde Güneş’e yönelik araştırmaların çok daha rahat şekilde yapılabileceği aktarılıyor. Elbette bu daha bir başlangıcı oluşturuyor. Sürekli olarak inanılmaz bir soğutma sistemiyle serin tutulduğu aktarılan Daniel K. Inouye teleskobunun potansiyeli çok yüksek deniyor.