reklamı kapat

POPÜLER

NASA

NASA’dan Güneş’e yönelik iki çok önemli görev

NASA, Güneş ve uzay üzerindeki dinamik etkilerini anlamak için iki yeni göreve adım atıyor. Seçilen görevlerden ilki Güneş’in parçacıklarındaki enerjiyi güneş sistemine nasıl kattığını incelerken, ikincisi ise Güneş’in bu etkisine Dünya’nın nasıl tepki verdiğinin incelenmesi olarak duyuruldu.

Güneş fırtınaları, insanlar arasında yıllarca hayranlık ve paranoya yarattı. 1859 yılındaki Carrington Etkinliği’nde yeniden ortaya çıkan bu Güneş fırtınaları, araştırılmaya başlandı. Bazı bilim insanları, böyle bir durumun tekrarlanmasının derhal elektrik şebekesini durduracağını düşünüyor. Daha küçük bir ölçekte, güneş fırtınaları uyduları ve yer temelli teknik bilgileri bozabiliyor. NASA ve bu ayın başlarında European House Company, sadece gelen güneş fırtınaları için bir hava tahmin sistemi oluşturmak için ekip oluşturdu. Güneş rüzgarları Dünyadaki insanlar için bir tehdit oluşturmuyor, ancak astronotlar ve uzay araçları için tehlike oluşturuyor. NASA, Güneş’in aşırı hava koşullarını nasıl yönlendirdiği konusundaki bildirilerimizi güncellemeyi amaçlıyor. Bu amaçla kurum yeni görev altında bu rüzgarları izleyecek. İlk misyonunda, Corona ve Heliosphere’i birleştiren Polimetre (PUNCH), güneş rüzgarının hareketini takip edecek dört adet uydudan oluşuyor. İkincisi ise, Tandem Reconnection ve Cusp Elektrodinamik (TRACERS) Keşif Uyduları Dünya çevresindeki manyetik alanların Güneş ile nasıl etkileşime girdiğini incelemek için iki uzay aracı kullanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA: “İki görev 2022 yılının Ağustos ayına kadar gerçekleşecek”

NASA’nın heliofizik programı, yıllarca Güneş’te gerçekleşen, orta seviye güneş patlamalarına, güneş tutulmalarına ve hatta ani bir yağmur fırtınasına benzeyen çok sayıda gizemli olayı öğrenerek geçirdi. Ancak NASA’nın bütçesinin de sınırları var. PATCH ve TRACERS ile bilim insanları, bu görevi en iyi şekilde tamamlayacaklarını düşünüyor. İki görevin başlama tarihinin ise en geç 2022 yılının ağustos ayı olacağı duyuruldu. Her iki program da NASA‘nın Greenbelt, Maryland‘deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi‘ndeki Kaşifler Program Ofisi tarafından yönetilecek. En eski sürekli NASA programı olan Explorers Programı ile NASA’nın Bilim Görev Müdürlüğü’nün astrofizik ve heliofizik konularındaki çalışmaları baz alınıyor. Program, Dünya çalışmaları, uzay havası, güneş sistemi ve evren için çok çeşitli araştırma ve bilimsel araştırma programları yürüten Bilim Heyeti Müdürlüğü tarafından Goddard tarafından yönetiliyor.

İlginizi çekebilir

NASA tarafından 16 yılda çekilen evrenin görüntüsü