reklamı kapat

POPÜLER

NASA
NASA

NASA, isminizi Güneş’e götürüyor [Video]

NASA, Güneş’e doğru çıktığı yolculukta sizi de yanında götürmek istiyor. Parker Solar Probe ile isminizi Güneş’in yakıcı atmosferine taşıyabilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl Mars’a 2,4 milyon isim götüren NASA bu kez uzay meraklılarını Güneş’e yeni bir göreve davet ediyor. Star Trek’teki Captain Kirk rolüyle tanıdığımız aktör William Shatner ile yapılan duyuruda bu yaz Güneş’in yörüngesine yollanacak olan Parker Solar Probe için gönüllülere sesleniliyor. Aracın içinde küçük bir mikroçip yer alacağı ve böylelikle tüm katılımcıların isimlerinin o çiple Güneş’e gönderileceği belirtiliyor. NASA’nın Hot Ticket diye isimlendirdiği bu etkinliğe katılım elbette ücretsiz. 27 Nisan‘a kadar buradan adınızı yazdırabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1,5 milyar dolarlık proje

1,5 miyar dolar bütçeyle geliştirilen bu proje fırlatmayı NASA’nın Kennedy Space Center’ından gerçekleştirecek. 31 Temmuz’da gerçekleşecek olan bu fırlatmada her şey planlandığı gibi giderse uzay aracı önümüzdeki 7 yılda Güneş’e oldukça yakın 24 uçuş gerçekleştirecek. Bugüne kadar Güneş’e gönderilmiş herhangi bir uzay aracından 7 kat daha yakından uçacak olan Parker Solar Probe, NASA’nın Güneş’i anlamasına da yardımcı olacak.

Tabii söz konusu Güneş olunca araç da o zorlu koşullara göre hazırlanmış. 11,4 cm kalınlığında karbon alaşımlı kalkanı bulunan araç kendini bu şekilde yoğun radyasyon etkisinden koruyacak. Ayrıca 1370 dereceyi bulan sıcaklıklardan da yine kendini koruyacak şekilde tasarlanan araç isimlerinizi 7 yıl boyunca Güneş etrafında döndürmeyi planlıyor. Bu görevle beraber bilim insanları Güneş’le ilgili soruların da cevabını bulmayı umuyor. Bunlardan biri güneş rüzgarının nasıl ivmelendiği bir diğeri de Güneş’in dış atmosferinin yüzeyinden nasıl daha sıcak olduğu. Dış atmosferin 5.500 dereceye kadar çıktığı bilinenler arasında. Bu heyecan verici etkinliğe son katılım tarihinin 27 Nisan olduğunu yeniden hatırlatalım.

Video