reklamı kapat

POPÜLER

NASA Mars
NASA Mars
NASA Mars
NASA Mars

NASA, Mars’a tam 2.4 milyon “isim” götürüyor

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, 2015 yılında ismini Mars‘a göndermek isteyenler için ilginç bir çalışma başlatmıştı. Bu çalışma sonucunda rekor bir miktara ulaşıldı.

2018‘de Mars’a gidecek InSight uzay aracı, beraberinde dünyanın her yerinden gelen isimleri de götürecek. 2015’de sadece 22 günde 827 bin isim toplayan ve bunları özel bir çip içerisinde InSight’ın üstüne yerleştiren kurum, 2018’de eklenecek ikinci çiple beraber toplam 2.4 milyon ismin kızıl gezegene gideceğini açıkladı. Bu isimlerin dijital bir hafıza kartı içerisinde olmadığını da belirtmekte fayda var. İsimler elektron ışını kullanarak insan saçının binde biri incelikte harflerle 0.8 cm2’lik bir çip üzerine kazınıyor. Bu sayede insanları yeni uzay görevinin bir parçası haline getiren kurum, isimlerini Mars’a gönderenlere aşağıdaki biniş kartlarından da vermişti. Yeni neslin uzay ve bilim konularına ilgisini çekmek için gerçekleştiren proje, açıklanan rakamlara göre fazlasıyla başarı oldu.

NASA Mars

NASA InSight’ın Mars’daki esas görevi ne?

InSight uzay aracının Mayıs 2018’de başlayan yolculuğunu Kasım 2018’de bitirmesi bekleniyor. Kızıl gezegende oldukça detaylı araştırmalar yapacak olan uzay aracı, yaşam kurmayı düşündüğümüz yerden önemli veriler elde edecek. Bu noktada daha çok taşıdığı ilginç kargo ile gündeme gelen araç, özellikle oluşuma cevap verebilecek depremler üzerine odaklanacak. Siz de bu ilginç proje için isminizi kaydettirmiş miydiniz?