reklamı kapat

POPÜLER

NASA Mars 2020 projesi

İsmi siz seçin! Mars’a gidecek uzay aracının ismi için NASA oylaması [Katıl]

NASA, Mars yolcusu yeni aracı için isim arıyor! Geçtiğimiz dönemlerde isim göndermek için kayıt yaptırabildiğimiz aracın ismi de oylamayla seçiliyor.

Bildiğiniz gibi bir süredir NASA, Mars’ta keşifler yapan Curiosity’nin yerini alacak Mars 2020 kod adlı bir uzay aracı geliştiriyordu. Hatta geçtiğimiz dönemlerde yeni araçla beraber uzaya adını yollamak isteyen “Dünyalılardan” kayıtlar da alınmıştı. Bu kayıtlar ışığında neredeyse 11 milyon kişi ismini Mars’a göndermek için kayıt yaptırmış; rekor kayıtsa 2,5 milyon isimle Türkiye’den gelmişti. Şimdi bu projenin bir diğer önemli noktası da insanlar tarafından belirlenecek. Aracın ismi halka açık oylamayla seçiliyor.

Mars 2020 ile NASA yeni aracını göndermeye hazırlanıyor

Aracın yeni ismi için Amerika’nın dört bir eyaletinden öğrenciler 28 binin üzerinde kısa yazılar göndermiş. Değerlendirmeler sonucu incelenen bu kısa açıklamalardan sonra 9 ana isim adayı belirlenmiş. Aday isimlerse ise şu şekilde: Ingenuity, Endurance, Promise, Vision, Fortitude, Clarity, Perseverance, Courage ve Tenacity. 5 gün boyunca yayında olacak oylama sayfasından bu isimlerin neden seçilmesi gerektiğine dair öğrencilerin yolladığı kısa yazılara da ulaşabilirsiniz. Halihazırda oylamaya katılımda ise Türkiye’den yoğun ilgi olduğunu belirtelim. Amerika 42 bin oyla birinci sırada yer alırken Türkiye 10 binin üzerinde oyla ikinci sırada. Oylama kısa süreliğine devam etse de nihai sonuçlar Mart 2020’de açıklanacak. Birinci olan öğrenci bu özel göreve gidecek aracın ismini ortaya atan kişi olmanın ötesinde NASA davetiyle Cape Canaveral Air Force Station’a giderek aracın Mars’a gönderilmesine tanık olacak. 17 Temmuz – 5 Ağustos tarihleri arasında gönderilmesi beklenen aracın 18 Şubat 2021’de Mars’a inmesi bekleniyor. Araç Mars’ta en az bir Mars yılı (687 Dünya günü) görev yapacak.

Oylamaya hemen buradan katılabilir, siz de isim seçimine katkıda bulunabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

LEGO ile Uluslararası Uzay İstasyonu evinize geliyor