reklamı kapat

POPÜLER

NASA Mars 2020

2020’de Mars’a gidecek NASA uzay aracının süpersonik paraşüt sistemi test edildi [Video]

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, 2020’de Mars‘a gidecek uzay aracı için geliştirdiği süpersonik paraşüt sistemini test etti.

Kızıl gezegen Mars üzerinde harika keşifler yapan Curiosity‘nin üstüne geliştirilen yeni araç, bir aksilik olmazsa 2020 yılında yola çıkacak. Geliştirdiği uzay aracını kızıl gezegen üzerine sorunsuz şekilde indirmek adına ASPIRE isimli bir proje üzerinde çalışan NASA, bu süreçte önemli bir ilerleme sağlamış durumda. Geçtiğimiz günlerde denenen süpersonik paraşüt sistemi, son test sürecinde Black Brant IX roket modeliyle alçak dünya yörüngesine çıkarıldı. 50 km kadar yükseğe çıkan roket, burada paraşüt sisteminin yer aldığı kapsülü bıraktı ve Dünya’ya düşüş başladı. Dönüşte 1.8 Mach (2.200 km/s) hıza ulaşan sistem, 42 km yükselikte ateşlenerek sorunsuz şekilde açılmayı başardı. Saniyeler içinde açılarak hızı istenilen düzeye çekebilen yani güvenli seviyeye indirebilen süpersonik paraşüt, Mars görevi için kendisini kanıtlamış oldu.

NASA Mars 2020

NASA, işi şansa bırakmak istemiyor

Kurum haklı olarak Mars’ın zorlu yüzeyine çok yüksek bir hızla iniş yapacak 2020 uzay aracının zarar görmesini istemiyor. İniş sırasında 19 bin km/s hızlara çıkıldığı göz önüne alındığı zaman da bu süpersonik paraşüt çok büyük önem arz ediyor. Başta kevlar olmak üzere üzere yüksek sağlamlığa sahip malzemelerden üretilen paraşüt, her şeyin başını oluşturuyor. O kadar emek verip Mars yüzeyine düşmek çok kötü olurdu değil mi?

Video