reklamı kapat

POPÜLER

Vincent van Gogh

Edvard Munch

Mauritshuis

Willem de Zwart

Carl Larsson

52 milyonun üzerinde sanat eserine ücretsiz erişim

Eşsiz bir koleksiyon sanat tutkunlarının ziyaretini bekliyor. Europeana, 52 milyonun üzerinde sanat eserini, ücretsiz erişime sunuyor.

Europeana, sanat severler için eşsiz bir kütüphane. Avrupa’nın dört bir yanında yer alan, aralarında Amsterdam’daki Rijksmuseum’un ya da National Library of France’in de bulunduğu 3 binin üzerinde kurumun bir araya gelerek oluşturduğu Europeana, içinizdeki sanatseveri ortaya çıkarmaya hazır. Avrupa’nın kültürel mirasını internet kullanıcılarıyla buluşturan bu projede sadece ressamların eserleri de yer almıyor üstelik. Kitaplar, müzikler, çizimler… Ne ararsanız var anlayacağınız.

Basit arayüz, geniş kütüphane

Europeana’yı açtığınızda karşınıza ilk olarak basit bir arama motoru çıkıyor. Aramak istediğiniz terimi tüm kütüphane içinde aratabileceğiniz gibi, belli başlı kategorilerde de aramalar yapabiliyorsunuz. Ne arayacağınızı bilmiyorsanız, sayfanın üstünde yer alan “Collections” kısmı sizi yönlendirebilir. Favori ressamlarınızın ismini aratabileceğiniz gibi, “Women in World War I” gibi özel aramalar da yapabiliyorsunuz. Oldukça geniş bir koleksiyon sunan site, katkıda bulunan kurumları da ayrıca listeliyor. Burada kurum özelinde aramalar da yapabiliyorsunuz. Her kurumun kaç parçayla katkıda bulunduğu yine paylaşılan bilgiler arasında.

Sitenin ayrıca bir de blog kısmı bulunuyor. Buradan da çeşitli makalelere ulaşmak mümkün. İlgi duyduğunuz ya da duyabileceğiniz neredeyse hemen her alanda içerik sunan bu etkileyici siteye buradan ulaşabilirsiniz. 27 farklı dil seçeneği sunan sitede ne yazık ki Türkçe’nin yer almadığını belirtelim.