reklamı kapat

POPÜLER

NASA Mars Helicopter
NASA Mars Helicopter

NASA’dan Mars’a bakış açısını değiştirecek çift pervaneli helikopter [Video]

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, 2020’de Mars‘a gidecek uzay aracı için geliştirdiği helikopter modelini görücüye çıkarttı.

NASA biliyorsunuz Mars üzerinde keşifler yapan Curiosity‘nin üstüne yeni bir araç geliştiriyor. 2020 yılında yola çıkması beklenen araç, beraberinde bir Mars Helikopteri de taşıyacak gibi görünüyor. Kısa süre önce bu aracı bir video ile tanıtan kurum, sürece ciddi şekilde hazırlanıyor. Kapalı mekan testlerinde güzel çalıştığı görünen helikopter, aslında bir “drone” olarak da nitelendirilebilir. Çünkü oldukça ufak olan ve insan taşıma amacı bulunmayan hava aracı, Mars yüzeyindeki keşfi çok daha kolay hale getirmeyi hedefliyor. Oldukça zorlu arazi şartlarına sahip kızıl gezegen, en iyi havadan görüntülenebilir gibi duruyor. Ancak burada şimdilik bir soru işareti bulunuyor. Dünya üzerinde çift pervanesiyle rahatlık uçabilen Mars Helikopteri, gittiği gezegende bunu yapamayabilir. Çünkü Mars’ın atmosferi Dünya ile karşılaştığında yaklaşık 100 kat kadar ince. Bunun hava aracına kalkış için yeterli kaldırma kuvveti sağlayıp sağlayamayacağı henüz bilinmiyor. Üzerinde dört yıldır çalışan helikopter, başarısız olsa da boyutları gereği büyük sorun oluşturmayacak bir noktada bulunuyor. Ancak başarıya ulaşılırsa Mars üzerinde sürekli olarak uçarak görüntü kaydı yapacak bir araç harika görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA Mars Helicopter

NASA 2020 aracıyla daha önce de gündeme gelmişti

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi 2020 uzay aracını kızıl gezegen üzerine sorunsuz şekilde indirmek adına ASPIRE isimli bir süpersonik paraşüt sistemi üzerinde de çalışıyor. İniş sırasında 19 bin km/s hızlara çıkıldığı göz önüne alındığı zaman bu süpersonik paraşüt çok büyük önem arz ediyor. Başta kevlar olmak üzere üzere yüksek sağlamlığa sahip malzemelerden üretilen paraşüt, her şeyin başını oluşturuyor. Yani Mars Helikopterinden önce süreçte birçok etken daha bulunuyor. Atlas V ile yola çıkacak yeni aracın, 2021’de Mars’a inmesi bekleniyor.

Video