reklamı kapat

POPÜLER

NASA Mars uzay aracı
NASA Mars uzay aracı
NASA Mars uzay aracı

NASA’nın yeni Mars aracında şaşırtan kamera detayı

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, bir sonraki Mars aracı üzerinde çalışıyor. Yapılan son açıklama ise aracın rekor bir özelliğini ortaya çıkarttı.

Kızıl gezegen Mars üzerinde harika keşifler yapan Curiosity‘nin üzerine geliştirilen yeni araç, bir aksilik olmazsa 2020 yılında yola çıkacak. Önceki örneklerinde olduğu gibi üzerinde kameralar yer alacak araç, bu noktada bir rekora imza atacak. Bugün resmi bir haber yayınlayan NASA, 2020 aracında tam 23 adet kamera olacağını açıkladı. Pathfinder’da beş, Curiosity’de ise 17 kamera kullanan kurum, bu sefer sınırları zorlamış görünüyor. Göz olarak da nitelendirilen bu kameralar, araca harika panoramalar yaratma, engelleri ortaya çıkarma, atmosferi inceleme ve bilim araçlarına yardımcı olmak gibi imkanlar tanıyor. Sensör teknolojilerinin çok hızlı geliştiğini belirten daire, birden fazla kamera ile toplanan veriyi de katlamak istiyor.

NASA Mars uzay aracı
NASA Mars uzay aracı

NASA, yeni Mars aracını teknolojik olarak donatıyor

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, yeni araçta yer alan kameraları görevlerine göre de sınıflandırmış durumda. Buna göre araçta dokuz tane mühendislik, yedi adet bilim ve yedi adet yaklaşma / iniş kamerası bulunacak. Kızıl gezegen üzerinde daha önce yakalanmamış fotoğraflar ve videolar alacak “rover” modeli, gövdesinin içerisinde dahi kamera bulunduracak.