reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı telefon

Yeni teknik sayesinde “kırılmayan” akıllı telefon ekranları yolda

Akıllı telefon modellerinin en zayıf yanlarından bir tanesi çok büyük ekranlara sahip olmaları. Gorilla Glass gibi sağlam camlara rağmen kolaylıkla kırılabilen bu ekranlar, grafen ve gümüş ile tarih olabilir.

Özellikle büyük ekranlı akıllı telefon modellerini ekran filmleriyle korumak gerekiyor. Bu durum çerçevesiz modellerin artmasıyla daha önemli hale gelirken, Sussex Üniversitesi araştırmacıları çözümü bulmuş görünüyor. Mevcut dokunmatik akıllı telefonların ekranlarında şeffaf ve oldukça iletken bir film olan indiyum kalay oksit (ITO) bulunuyor. Milyonlarca cihazda yer alan ve dokunmatik hassasiyeti getiren bu film, oldukça kırılgan olmasıyla sıkıntı yaratıyor. Bu konuda çalışma yürüten araştırmacılar, geleceğin materyali grafen ile gümüş nanopartikülleri bir araya getirerek özel bir film yaratmış durumda. Üretilen bu filmin kullanıcılara daha sert, üretmesi kolay, daha duyarlı, daha az güç tüketen ve esnek dokunmatik ekranlar getirebileceği belirtiliyor.

Kırılmayan akıllı telefon ekranı kılıflara ihtiyacı bitirebilir

İndiyum kalay oksit filme alternatif olarak gümüş uzun zamandır deneniyor ancak yüksek maliyet üreticileri geriye itiyor. Bunu elektriği en iyi ileten malzeme olan grafen ile birleştirmek ise büyük fiyat avantajı getiriyor. Özellikle 2018’de sayıları aratacak katlanabilir / esnek ekranlı telefonlar için önemli duran bu teknoloji, kılıf ile ekran filmi kullanımı ortadan kaldıracak gibi görünüyor.