reklamı kapat

POPÜLER

Elastomer akıllı telefon

Akıllı telefonlar için “kendini yenileyebilen” devrimsel materyal

Her gün binlerce akıllı telefon yere düşerek kırılıyor ve büyük tamir masrafları çıkartıyor. Bunu önlemek adına birçok çalışma yürütülürken, yeni seçenek Kore Kimya Teknolojisi Araştırma Enstitüsü’nden geliyor.

ET News’un haberine göre Kore Kimya Teknolojisi Araştırma Enstitüsü araştırmacıları “Elastomer” isimli yeni bir materyal geliştirdi. Söylendiği kadarıyla bünyesinde oluşan kırıkları 30 dakika içerisine onarabilen materyal, gelecek için büyük umut vadediyor. Kendisini tamir etmesi için oda sıcaklığında tutulması yeterli olan bu yeni materyal, benzerlerinin bir sorununu da çözüyor. Söylendiği kadarıyla Elastomer gerilim altında kırılma direnci konusunda mevcut çözümleri ikiye katlıyor. Yani normal hali de oldukça sağlam olan materyal, akıllı telefonların üzerine bir koruyucu katman olarak eklenebilecek gibi görünüyor. Bunun mümkün olduğunu belirten araştırma ekibi, kendi denemelerinden de olumlu sonuçlar aldıklarını söylüyor.

Elastomer akıllı telefon

Elastomer, akıllı telefon modellerinin kırılma sorununu tarihe gömebilir

Söylendiği kadarıyla bu devrimsel materyal gerçekten 30 dakika içerisinde kendisini yenileyebiliyor. Şu an bu materyal ile alakalı sadece tek bir sorun bulunuyor o da ticari kullanım. Henüz son kullanıcıya ulaşması çok mümkün görünmeyen materyal, yine de gelecek modeller için harika görünüyor. Kırılmayan telefonlar çok mümkün gözükmezken, kendini tamir edenler yakın gelecekte hayatımızın bir parçası olacak gibi duruyor.