reklamı kapat

POPÜLER

samsung

Samsung’dan endüstrinin en yüksek veri iletim hızına ulaşan 8 GB’lık RAM’i

Gelişmiş bellek teknolojisi konusuda dünya lideri olan Samsung, ikinci nesil 8 GB HMB2 DRAM’ı tanıttı. Yüksek bant genişliğine sahip olan 8 GB DRAM, endüstrinin en yüksek veri iletim hızlarına ulaşıyor. Aquabolt olarak bilinen yeni RAM, 2,4 GHz veri aktarım hızı sağlayan endüstrinin ilk HBM2 (Yüksek Bant Genişliğindeki Belleği) olarak karşımıza çıkıyor. 

Bir önceki nesille karşılaştırıldığında yeni RAM çok daha hızlı performans sergiliyor. 8GB HBM2, 8 GB GDDR5 çipinden 10 kat daha hızlı veri transferine izin verdiği belirtiliyor. Şirketin termal soğutma artırımlarına ek olarak TSV sayısını artırdığı ve aynı zamanda sayısal modifikasyonunu (silikon kalıpları için elektrik bağlantılarını) değiştirdiği ifade ediliyor. Ayrıca genel gücü arttırmak için DRAM paketinin altına ilave bir koruyucu tabakanın da dahil edildiğini söyleyelim.

Samsung, kullanıcılarına AquaBrade DRAM sağlayacaklarını ve “önde gelen OEM’lerle birlikte süper hesaplama, yapay zeka ve grafik işleme de dahil olmak üzere geniş bir yelpazede geniş alanlardaki bellek teknolojilerini hızla ilerletmeye devam edeceklerini” söyledi.

Samsung’un yeni RAM teknolojisini hangi cihazlarda göreceğiz?

Yeni RAM teknolojisinin akıllı telefonlarda, dizüstü bilgisayarlarda ve masaüstü bilgisayarlarda kullanılması bekleniyor. Samsung’un yeni RAM’lerini bu yılki mobil cihazlarında görmemiz kuvvetle muhtemel.