reklamı kapat

POPÜLER

AMD

AMD’den dünyanın İlk 7 nm CPU ve GPU’su

AMD, dünyanın 7 nm teknolojisiyle üretilen ilk x86 işlemci tasarımını ve 7 nm yüksek performanslı GPU’sunu tanıttı. San Francisco’daki etkinlikte tanıtılan işlemci sunduğu yüksek performasla kullanıcıların ilgisini çekeceğe benziyor.

Aynı zamanda 7 nm AMD Radeon Instinct MI60 grafik hızlandırıcının da piyasaya sunulduğu etkinlikte, “Rome” kod adlı, yeni nesil 7 nm EPYC sunucusunun da canlı olarak tanıtımı yapıldı. Dünyanın en kapsamlı ve büyük oranda kullanılan bulut platform şirketi olan Amazon Web Services (AWS) de, etkinlikte AMD EPYC işlemci ile güçlendirilen Amazon Elastic Compute Cloud (EC2) üzerindeki popüler oluşum ailelerinden üçünün satışa sunulacağını da duyurmuş oldu

AMD ilk defa bu etkinlikte, devrimsel modüler tasarım metodolojisinin bir sonucu olan, sıradaki “Zen 2” yüksek performanslı x86 CPU işlemci çekirdeğini detaylandırdı. Bu modüler sistem tasarımı, ayrık silikon parçalarını (“chiplet”) birbirine tek bir işlemci paketinde bağlayan Infinity Fabric’in gelişmiş bir sürümünü kullanıyor. Çoklu yongalı işlemci, “Zen 2” CPU çekirdekleri için gelişmiş 7 nm üretim teknolojisini kullanırken, yonganın giriş/çıkış kısmı için de artık olgunlaşmış olan 14nm üretim teknolojisini kullanıyor. Sonuç olarak çok daha yüksek performans sağlanmış oluyor – aynı güçte daha fazla CPU çekirdeği, geleneksel tek parça yonga tasarımlarından daha az maliyetli üretim tekniği.

AMD aynı zamanda “Rome” kod adlı yeni nesil EPYC işlemcilerle ilgili yeni detayları da etkinlikte paylaştı:

İçerisinde 64 adete kadar “Zen 2” çekirdeği, artırılmış döngü başına komut ve lider bilgi-işlem, giriş/çıkış ve bellek bant genişliğinin de bulunduğu işlemci iyileştirmeleri.
İçerisinde kanal başına iki kat bant genişliği ile veri merkezi hızlandırıcı performansını dramatik olarak yükselten endüstrinin ilk PCIe 4.0 özellikli x86 sunucu işlemcisi ile platform iyileştirmeleri.
Günümüz AMD EPYC işlemcileriyle karşılaştırıldığında soket başına iki kat daha fazla bilgi-işlem performansı ile, dört kat kayan nokta performansı.
Günümüz AMD EPYC sunucu platformlarıyla soket uyumluluğu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AMD Veri Merkezi Grafik Güncellemeleri

AMD, dünyanın ilk 7 nm ve endüstrinin tek donanımsal olarak sanallaştırılmış GPU’su olan Radeon Instinct MI60 ve MI50’yi piyasaya sundu. İki ürün de müşterilere bu çeyrek içerisinde gönderilmeye başlanacak. Bu yeni grafik kartları, yüksek performanslı ve esnek “Vega” mimarisini baz alıyor ve özellikle makine öğrenimi ve yapay zeka için tasarlandı. Veri merkezi kullanımı için yüksek seviye kayan nokta performansı, daha iyi verimlilik ve yeni özellikler sunuyorlar. Etkinlik sırasında yapılan canlı bir tanıtımla birlikte, amiral gemisi Radeon Instinct MI60’ı gerçek zamanlı eğitme, sonuç tahmini ve görsel sınıflandırması yaptı.

İlgili video

Modellerin resmi tanıtım videosu