reklamı kapat

POPÜLER

termal kamera

Termal kameralara karşı “görünmezlik pelerini” vadeden devrimsel materyal

Zifiri karanlıkta dahi çevredeki insanları ya da diğer objeleri gözler önüne seren termal kamera modelleri, biliyorsunuz ısı üzerinden çalışıyor. Objelerden yayılan ısıyı algılayan bu kamera teknolojisinden kolay kolay saklanılamıyor. Ancak bu çok yakında değişmek üzere.

Bilim insanları kısa süre önce termal kameralara karşı görünmezlik getiren devrimsel  bir materyal geliştirdiklerini duyurdu. Bu materyal elektriksel olarak yüklü moleküller içeren bir sıvı ile kaplı “grafen, naylon, altın ve polietilen’den” oluşuyor. 3V elektrik verildiği zaman aktif olan materyal, kendi ısısını ortam ile eşitliyor. Bu sayede arkasındaki objeyi termal kameralarda görünmez kılan materyal, şu an 25 ila 38 santigrat derece arasında çalışıyor. Bu konuda geliştirilmeye devam eden teknoloji, özellikle askeri alan için çok büyük bir potansiyel oluşturuyor. Bu materyal ile hazırlanan kıyafetlerin ya da kaplamaların, askerleri veya askeri araçları termal kameralardan gizleyebileceği belirtiliyor. Henüz bu konuda bir çalışma yapılmamış olsa da orduların konuya büyük ilgi gösterdiği söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Termal kamera karşıtı materyal için başka kullanım alanları da var

Bu materyalin uydular için adaptif ısı kalkanları üretmek için de kullanılabileceği söyleniyor. Yani ısıyla alakalı birçok alana hitap eden altyapı, gerçekten ilginç görünüyor. Bunun gündelik kullanıma girmesi ise çok kolay görünmüyor. Yani kişileri termal kameralardan gizleyecek bir ” görünmezlik pelerini” çok olası durmuyor.

İlgili Video

Termal kameralı akıllı telefon