reklamı kapat

POPÜLER

Google Assistant

Google Assistant, Shazam’ın yerine gözünü dikti

İnternet devi Google güçlü dijital asistan Google Assistant‘ın Pixel 2 akıllı telefonlara özel sevilen desteğini tüm Android cihazlara açtı.

Siri ve Alexa gibi rakiplerinden daha iyi sonuçlar ortaya koyan Google Assistant, artık tüm Android cihazlarda “müzik belirleme” yapabiliyor. Dediğimiz gibi başlangıçta sadece Pixel 2 telefonlarda olan bu özellik, artık diğer Android telefonlarda da kullanılabiliyor. Süreç sesli olarak yapılacak “Şu an hangi şarkı çalıyor?” komutuyla aktif ediliyor. Telefonun mikrofonundan ortamda çalan müziği dinleyen Assistant, saniyeler içerisinde tüm detaylarıyla çalan şarkının ismini karşınıza getirebiliyor. Bu özellik uzun yıllardır Shazam ile hayatımızda bulunurken, destek yerleşik olduğu için dijital asistan ile daha kullanışlı hale geliyor.

Google Assistant

Google Assistant gelişmeye devam ediyor

Gelen bilgilere göre bu yeni özellik global olarak dağıtıma çıkmış durumda. Herkese gelmesinin biraz zaman alacağı belirtilirken, bazı cihazların uzun süre bundan yararlanamayacağı da belirtiliyor. Sürekli olarak yeni özelliklerle güncellenen asistan, Google’ın geniş indeksleme gücüyle rakiplerden daha iyi cevaplar verebiliyor. Yapay zeka altyapısıyla üst üste gelen sorulara da cevap verebilen teknoloji, hızlı çalışmasıyla da beğeni topluyor. Bu noktada belirtelim Google’ın gelişmiş dijital asistanı Türkçe dil desteğine sahip değil. Türkiye’de İngilizce olarak kullanılabilen asistan, bunun için telefon dilinin değiştirmesine gereksinim duyuyor.