reklamı kapat

POPÜLER

Google Asistan nihayet iPhone’lara geliyor

Google’ın sevilen asistanı Google Asistan, uzun bir süredir Android telefonlarda, tabletlerde ve giyilebilir cihazlarda kendisine yer buluyor. Sorulan sorulara başarılı yanıtlar veren, telefon kullanımını kolaylaştıran ve çok sayıda dil desteği sunmasıyla tüm dünyada kullanılabilen asistan, şu andaki en iyi sanal asistanlardan biri olarak kabul ediliyor. Uzun süredir iOS’e geleceği hakkında iddialar ortaya atılan asistan, nihayet iPhone’larda yerini almaya hazırlanıyor. 

Belirtilenlere göre Google Asistan’ın iOS’e gelmesi için çalışmalar yapılıyor fakat Google’ın iOS için tam olarak nasıl bir uygulama hazırladığı konusunda henüz detaylı bilgi bulunmuyor. Fakat uygulamanın bir mesajlaşma botu olacağı ve ayrıca sesli komutları da yerine getireceği düşünülüyor. Google Asistan’ın dünyanın en çok kullanılan 2. mobil işletim sistemi olan iOS’e gelmesinin beğenilen sanal asistanın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayacağı belirtiliyor. Maalesef ilk aşamada yalnızca Amerika’da kullanıma sunulacağı söylenen asistanın gelecekte daha fazla ülke için kullanılabilir hale geleceği düşünülüyor.

Daha önce Microsoft da Cortana adlı sanal asistanını iOS kullanıcılarının beğenisine sunmuştu. iOS’in sıkı güvenlik politikası nedeniyle Cortana, Microsoft platformlarında yapabildiklerinin birçoğunu yapamıyordu. Google Asistan’ın da bu şekilde bazı özelliklerden mahrum kalacağı öngörülüyor. Google Asistan’ın kısa süre sonra düzenlenecek Google geliştiriciler konferansında iOS platformu için tanıtılması bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER